Korea Południowa chce uniezależnić się od chińskiego i amerykańskiego eksportu
Korea Południowa chce zdywersyfikować rynki eksportowe i zmniejszyć uzależnienie od Chin i USA – wynika z nowej strategii handlowej ogłoszonej przez władze w Seulu. Według niej do 2022 roku państwo to ma stać się czwartym największym eksporterem świata.
2018-04-06, 17:19
W ubiegłym roku wartość eksportu Korei Południowej wyniosła 573,7 mld USD, co uplasowało ją na szóstej pozycji – za Chinami, USA, Niemcami, Japonią i Holandią.Aby zwiększyć tę wartość do ok. 790 mld USD rocznie, Korea Płd. będzie rozwijać eksport na rynki Eurazji, krajów ASEAN oraz Indii – poinformowało w czwartek ministerstwohandlu, przemysłu i energii w Seulu. Zmniejszone ma być uzależnienie od USA i Chin, do których trafia obecnie blisko 37 proc. południowokoreańskiego eksportu.
- Musimy aktywnie mierzyć się ze zmiennym środowiskiem handlowym w obliczu praktyk protekcjonistycznych Stanów Zjednoczonych i ryzyka geoekonomicznego w Chinach (...) Poszerzymy horyzonty na kraje wschodzące - mówił na konferencji prasowej minister handlu Kim Hjung Czong.
Sankcje Waszyngtonu
Waszyngton podniósł niedawno cła na pralki i elementy paneli słonecznych, których Korea Płd. jest dużym producentem. Została ona wprawdzie wyłączona z amerykańskich ceł na stal, ale musiała zaakceptować ograniczenie rocznej sprzedaży do tego kraju na poziomie ok. 70 proc. średniego eksportu z ostatnich kilku lat.
Z kolej relacje gospodarcze Korei Płd. z Chinami zostały nadszarpnięte w związku z rozmieszczeniem na jej terytorium elementów amerykańskiego systemu obrony rakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), uznawanego przez Pekin za zagrożenie dla suwerenności ChRL.
REKLAMA
Korea Płd. będzie zabiegać o umowy o wolnym handlu z krajami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (Rosją, Kazachstanem, Kirgistanem, Białorusią, Armenią), aby zacieśnić współpracę z nimi, szczególnie w obszarze budowy statków i portów – podał dziennik "Korea Herald". Będzie się również starać o umowy z krajami Azji Południowo-Wschodniej i Indiami.
Seul rozważy również możliwość przystąpienia do Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Transpacyficznego (Comprehensive and Progressive Trans-Pacific Partnership), znanego jako CPTPP lub TPP11.
PAP, kw
REKLAMA