Problemy firm rodzinnych: szkodliwe i nieprecyzyjne przepisy
Poprawa relacji przedsiębiorców z urzędnikami była tematem II Forum Biznesu i Przedsiębiorczości Rodzinnej. Bo chociaż następuje większe zrozumienie po obu stronach, a wiele przepisów zmienia się na lepsze, to ciągle zdarzają się sytuacje, w których szczególnie mali przedsiębiorcy są ścigani przez urzędy za nie swoje przewinienia.
2018-04-20, 17:46
Posłuchaj
- Szczególnie w terenie bardzo wielu małych i średnich przedsiębiorców, a są to często firmy rodzinne, ma kłopoty z urzędnikami skarbowymi czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy kontrolują te firmy - mówi w radiowej Jedynce Wiesław Wójcik, prezes Fundacji Animacji Przedsiębiorczości w rozmowie z Aleksandrą Tycner.
- Gdy urzędnik wydał krzywdzącą interpretację, przedsiębiorca nie ma żadnych szans, żeby dotrzeć odpowiednio wysoko, żeby zmienić decyzję urzędnika - dodał.
Afera outsourcingowa
Przykładem wręcz studyjnym jest tak zwana afera outsourcingowa, która dotknęła kilkuset przedsiębiorców w całej Polsce. Jedną z osób poszkodowanych jest Aneta Włodarczyk z Bełchatowa w gminie Kleszczów, która prowadziła działalność gospodarczą, dziś w upadłości.
Afera ousorsingowa wywołała lawinę kontroli urzędów skarbowych i ZUS, które wydały decyzje i przedsiębiorcy zostali zmuszeni do zapłacenia podatku VAT od faktur, które wystawiała agencja pracy oraz podatek dochodowy od wynagrodzenia i składki ZUS.
REKLAMA
- To jest ogromny problem, który trwa od siedemnastu lat i wobec, którego jest pewna bezradność - przyznaje Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Konsekwencje podatnika
- Prawo nie pozwala inaczej się zachować. Mamy możliwość zastosowania prawa uznaniowego jeśli chodzi o możliwość umorzenia, rozłożenia na raty, ale prawo wyraźnie mówi, że jeśli zdarza się oszukańcza firma to odpowiedzialność ponosi podatnik. To jest sytuacja patowa - dodaje.
Dlaczego nie ściga się tych, którzy nie zapłacili, czyli firm outsourcingowych?
- Dlatego, że nie ma takiej możliwości, że np. oszust jest zagranicąt, że postępowanie jeszcze trwa - dodał.
- Problem zna i zadeklarował pomoc także Parlamentarny Zespół na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Gospodarczego - mówi jego wiceprzewodniczący, Michał Cieślak
- Prawie 600 firm, kilkanaście tysięcy pracowników zostało włączonych w nieuczciwy system optymalizacji kosztów związanych z ubezpieczeniami. Dzisiaj rząd i parlamentarzyści muszą zrobić wszystko żeby wyjść na przeciw tym przedsiębiorcom. Ale tak, żeby ich nie skrzywdzić i nie doprowadzić do upadłości. Jesteśmy gotowi, żeby to zrobić - dodał poseł.
REKLAMA
Tego również od lat oczekują poszkodowani przedsiębiorcy. Oczekują także ustaw, zmieniających szkodliwe bądź nieprecyzyjne przepisy.
Aleksandra Tycner, kw
REKLAMA