Trwa wojna światowa w cyberprzestrzeni: na celowniku smartfony

To już światowa wojna - cyberprzestrzeń staje się coraz bardziej polem walki – w którym trwa wyścig między nowym przestępcą hakerem, a nową prywatną formacją policyjną – czyli firmami produkującymi oprogramowanie. Na celowniku przestepców doszedł nowy cel - smartfony.

2018-05-17, 15:37

Trwa wojna światowa w cyberprzestrzeni: na celowniku smartfony
To już światowa wojna - cyberprzestrzeń staje się coraz bardziej polem walki – w którym trwa wyścig między nowym przestępcą hakerem, a nową prywatną formacją policyjną – czyli firmami produkującymi oprogramowanie.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Co 10 sekund pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane ze smartfonów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę produkującą oprogramowanie antywirusowe./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

I to wszystko na oczach użytkowników sieci, którym pozostaje czujność i zaopatrywanie się w narzędzie antywirusowe.

A problem jest już bardzo dotkliwy – armia złej mocy – hakerzy i różnego rodzaju cyberprzestępcy wypuszczają na front nowy wirus czy oprogramowanie już co 10 sekund. I dotyczy to najbardziej rozpowszechnionych urządzeń jakim sa smartfony.

Eksperci zpodkreślają, że smartfony to dziś urządzenia wykorzystywane do wszelkich rodzajów zadań, począwszy od prostych czynności życia prywatnego, takich jak tworzenie list zakupowych, aż do korzystania z bankowości elektronicznej czy wykonywanie obowiązków zawodowych.

Dziennie średnio 9 tys. złośliwych programów atakujących systemy operacyjne smartfonów

Z przygotowanego przez firmę G DATA raportu o zagrożeniach dla urządzeń mobilnych wynika, że w pierwszym kwartale tego roku analitycy odkryli już ponad 846 tys. prób użycia nowego, złośliwego oprogramowania, które stworzono z myślą o atakach na system operacyjny Android, obecnie cieszący się największą popularnością na świecie. Obliczono, że dziennie pojawiało się średnio ponad 9 tys. nowych programów.

REKLAMA

Nowe groźne oprogramowanie co 10 sekund

Co 10 sekund pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie, które może wykraść dane ze smartfonów - tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę produkującą oprogramowanie antywirusowe. Cyberprzestępcy wiedzą, że urządzenia elektroniczne służą do robienia zakupów, czy korzystania z bankowości internetowej. Coraz częściej chodzi o smartfony.

Wirusy potrafią już wykraść prawie wszystko

Wirusy powodują różne problemy, od małych do bardzo poważnych - mówi dyrektor IT firmy produkującej zabezpieczenia antywirusowe Łukasz Nowatkowski. Może to być na przykład wirus, który wykrada dane czy aplikacja, która podsłuchuje klawiaturę i szyfruje dane. Może to być aplikacja, która wkrada się do banku, czy podsłuchująca rozmowy i wykradająca informacje o kartach kredytowych z telefonu.

Trzeba być czujnym

Żeby temu zapobiec, nie wystarczy sprawdzone oprogramowanie antywirusowe. Trzeba też zachować uwagę - radzi specjalista do spraw zabezpieczeń Andrzej Choiński. "Świadomie klikajmy i uruchamiajmy wszystkie rzeczy. Jeśli mamy taką możliwość, weryfikujmy to co przesyłamy, pobieramy do naszych systemów, do urządzeń mobilnych, windowsów, linuksów" - dodaje Andrzej Choiński.

Tylko w marcu tego roku specjaliści jednej z firm wykryli prawie 400 tysięcy próbek złośliwego oprogramowania na system najpopularniejszy w smartfonach system Android.

NRG, IAR, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej