Premier Mateusz Morawiecki o suwerenności gospodarczej Polski: budowa nie przez bariery, ale aspiracje i możliwości

Mateusz Morawiecki podkreśla szczególną rolę i znaczenie suwerenności gospodarczej Polski. I to budowanej nie na barierach protekcjonistycznych, ale na aspiracjach i mozliwościach.

2018-06-07, 14:41

Premier Mateusz Morawiecki o suwerenności gospodarczej Polski: budowa nie przez bariery, ale aspiracje i możliwości
Premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu „100 Lat Polskiej Gospodarki”, 7 bm. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. . Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki podkreśla szczególną rolę i znaczenie suwerenności gospodarczej Polski. Premier bierze udział w Kongresie 100 lat Polskiej Gospodarki zorganizowanym w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. /IAR/
+
Dodaj do playlisty

Premier bierze udział w Kongresie 100 lat Polskiej Gospodarki zorganizowanym w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 Suwerenność budowana nie poprzez bariery ale możliwości i aspiracje

Szef rządu tłumaczył, że tak ważna obecnie suwerenność gospodarcza naszego kraju nie polega na tworzeniu barier protekcjonistycznych, ale na dostosowywaniu kierunku rozwoju gospodarczego do możliwości, niesionego bagażu doświadczeń historycznych, perspektyw i do aspiracji na kolejne dekady.

REKLAMA

─ Tak rozumiemy tę suwerenność w 100. lecie odzyskania Niepodległości" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polska gospodarka to mechanizm polityki państwa z aspiracjami społeczeństwa


Premier wyjaśnił, że jest ona "mechanizmem polityki gospodarczej państwa skorelowanym z aspiracjami społeczeństwa, zwłaszcza przedsiębiorców". "Pozwala najlepiej ukształtować mieszankę gospodarczo-polityczno-społeczną, tak, by wzrost w przyszłości opowiadał naszym ambicjom" - mówił Mateusz Morawiecki.

Polska powinna uczestniczyć w globalnej gospodarce

Premier dodał, że Polska musi łączyć suwerenność gospodarczą z pełnym uczestnictwem w globalnej gospodarce. Zachęcał, by Polska korzystała z dobrodziejstw tzw. Gospodarki 4.0.


Szef rządu przypomniał, że nasz kraj nie miał możliwości uczestniczyć w rewolucji technicznej, technologicznej i przemysłowych, które zachodziły w ciągu dwóch ostatnich stuleci.

REKLAMA

─ Uczestnictwo w tej czwartej, zachodzącej obecnie rewolucji - cyfrowej, informatycznej, robotyzacyjnej, w dużym stopniu redefiniującej wszystkie sektory funkcjonujące w polskiej gospodarce narodowej i gospodarce światowej, jest dla nas ogromną szansą - mówił Mateusz Morawiecki.

Kongres 100 lat Polskiej Gospodarki w 100-lwcie Odzyskania Niepodległości


Kongres 100 lat Polskiej Gospodarki wpisuje się w obchody 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tematem Kongresu 100 lat Polskiej Gospodarki są osiągnięcia rodzimych przedsiębiorców w minionych epokach: II RP, PRL i III RP. Dyskusje w panelach koncentrują się także na wyzwaniach, które stoją obecnie przed biznesem i polityką gospodarczą kraju oraz tych, które pojawią się w najbliższych latach.

W wydarzeniu udział biorą m.in. Adam Bielan wicemarszałek Senatu, minister finansów Teresa Czerwińska, minister edukacji Anna Zalewska, rzecznik rządu - minister Joanna Kopcińska, Marek Suski sekretarz stanu w Kancelarii Premiera oraz Jacek Fotek wiceprezes GPW.

REKLAMA

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał jego doradca Cezary Kochalski.

Organizatorem wydarzenia jest dziennik Rzeczpospolita oraz Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej