more_horiz
Gospodarka

Kilkadziesiąt poselskich poprawek w nowelizacji ustawy o odpadach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 18:33
Posłowie sejmowej komisji środowiska w poniedziałek dokończyli prace nad projektem nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzili do niej kilkadziesiąt poprawek, które doprecyzowały projekt, czy usuwały z niego błędy.
Główny cel noweli - to ukrócenie patologii w systemie śmieciowym w Polsce.
Główny cel noweli - to ukrócenie patologii w systemie śmieciowym w Polsce. Foto:

Nowe przepisy mają pomagać w walce z patologiami w systemie gospodarowania odpadami.

Projekt ma być jednak jeszcze modyfikowany i odpowiadać na część postulatów branży.

Ustawa to część tzw. pakietu odpadowego

Główny cel noweli - to ukrócenie patologii w systemie śmieciowym w Polsce. Projekt noweli o odpadach, obok projektu nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska stanowi tzw. pakiet odpadowy. Drugie czytanie obu projektów przewidziane jest na odbywającym się w tym tygodniu posiedzeniu Sejmu.

Nowelizacja wprowadza kaucje gwarancyjne na firmy śmieciowe

Jednym z głównych rozwiązań zaproponowanych przez resort środowiska w projekcie noweli ustawy o odpadach jest wprowadzenie kaucji, gwarancji finansowej, którą płacić będą firmy śmieciowe. Mechanizm ten ma zabezpieczyć samorządy przed porzucaniem odpadów. W sytuacji jeśli do tego dojdzie, gminy będą miały środki na unieszkodliwienie, zagospodarowanie takich śmieci.

Kaucja ma zabezpieczyć samorządy przed „porzuceniem śmieci”

Projekt stanowi, że zabezpieczenie będzie mogło mieć formę depozytu, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub polisy ubezpieczeniowej. Wysokość zabezpieczenia ma być obliczana jako iloczyn największej masy odpadów, która mogłaby być magazynowana w instalacji. Konkretne stawki - w zależności od rodzaju odpadów - zostaną określone w rozporządzeniu do ustawy. Obowiązek posiadania zabezpieczenia nie będzie dotyczyć odpadów obojętnych, czyli takich, które są np. niepalne, nie są odpadami niebezpiecznymi.

Wysypisko śmieci tylko na gruncie z właścicielem

Projekt mówi ponadto o tym, że przedsiębiorcy zajmujący się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów będą musieli mieć prawo własności do nieruchomości, w których taka działalność jest prowadzona. Chodzi m.in. o art. 41b projektu noweli o odpadach, który stanowi, że "gospodarowanie odpadami polegające na zbieraniu odpadów niebezpiecznych, odzysku odpadów przez wypełnianie terenów niekorzystnie przekształconych, zbieraniu lub przetwarzaniu odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych odbywa się wyłącznie na terenie, którego właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest posiadacz odpadów gospodarujący odpadami.

Branża śmieciowa ma swoje uwagi do nowelizacji

W trakcie prac nad projektem branża wskazywała, że ten przepis może wyeliminować z rynku legalnie działające firmy. Zwracała uwagę, że firmy np. zajmujące się zbiórką elektroodpadów w sklepach (które są odpadami niebezpiecznymi), często nie są właścicielami tych nieruchomości.

Przedstawiciele ministerstwa środowiska podczas prac nad projektem zapowiedzieli, że zarekomendują w tej kwestii odpowiednie zmiany, doprecyzowanie przepisów, które miałoby po części odpowiadać postulatom branży. Poprawka w tej sprawie ma zostać zgłoszona w drugim czytaniu projektu noweli.

Nakaz wprowadzenia wizyjnej kontroli wysypisk śmieci

Projekt mówi również o tym, że posiadacze odpadów, którzy je magazynują, zarządzają składowiskiem będą musieli wprowadzić wizyjny system kontroli takich miejsc. Taki monitoring będzie musiał być prowadzony przez całą dobę i pozwalać na identyfikacje przebywających w tym miejscu osób.

Składowanie odpadów na wysypiskach tylko przez rok

Po zmianie przepisów odpady na składowiskach będzie można magazynować tylko rok, a nie jak obecnie trzy lata.

Zakaz wwożenia niebezpiecznych odpadów do Polski

Nowe przepisy regulować będą też kwestie dotyczące międzynarodowego transportu odpadów. Zgodnie z projektem do Polski nie będzie można wwieźć odpadów w celu ich unieszkodliwienia, zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych.Projekt przewiduje ponadto większe dyscyplinowanie firm zajmujących się gospodarką odpadową, będą one mogły łatwiej stracić odpowiednie zezwolenia, nie uzyskując odszkodowania.

Kara do 1 mln zł za niezgodne z prawem przetwarzanie

Projekt zakłada też kary administracyjne za niezgodne z prawem zbieranie odpadów lub ich przetwarzanie bez wymaganego zezwolenia; wahać się one będą od 10 tys. do 1 mln zł. W przypadku posiadania zezwolenia kary wahać się będą w przedziale 1 tys. do 1 mln zł.

NRG, PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem