100 lat przemian: Gazowe latarnie to już przeszłość. Historia PGNiG w pigułce

2018-08-04, 14:08

100 lat przemian: Gazowe latarnie to już przeszłość. Historia PGNiG w pigułce
Zabytkowe budynki PGNiG w Warszawie . Foto: materiały prasowe PGNiG SA

W cyklu "100 lat przemian" przedstawiamy Państwu firmy, wydarzenia i instytucje szczególnie ważne dla naszej gospodarki. Tym razem historię PGNiG przypomina Marcin Jagiełowicz z Naczelnej Redakcji Gospodarczej. 

Posłuchaj

W cyklu "100 lat przemian" historię PGNiG przypomina Marcin Jagiełowicz z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
+
Dodaj do playlisty

Zaczęło się w 1854 roku

Ropę naftową i gaz ziemny, zwany początkowo naftowym, wydobywano w Polsce od 1854 roku w pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, uruchomionej w Bóbrce koło Krosna przez Ignacego Łukasiewicza. Od tego momentu datuje się narodziny światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. W tym samym roku w Gorlicach zapalono pierwszą na świecie uliczną latarnię naftową.

Pierwszy gazociąg, którym przesłano gaz ziemny ze złóż do pierwszej w Europie Gazolinarni oraz rafinerii ropy naftowej w Borysławiu powstał w 1912 roku i miał długość 12 km.

Historia spółki PGNiG zaczyna się w 1982 roku 

1 września 1982 roku utworzone zostało Przedsiębiorstwo Państwowe Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Miało ono strukturę wielozakładową, w skłąd której wchodziło 61 zakładów. Działalność przedsiębiorstwa obejomwała zarówno poszukiwania i eksploatację złóż ropy naftowej
i gazu ziemnego, jak też dostawy tych surowców dla ludności i przemysłu.

PGNiG dziś to gigant notowany na warszawskim parkiecie

Jest na liście blue chipów, czyli największych i najbardziej płynnych spółek. Oficjalnie powstaje w 1982 roku, ale historia polskiego gazu jak wspomnieliśmy zaczyna się znacznie wcześniej.

- Gazownia przy Kasprzaka zaopatrywała wówczas w gaz całą Warszawę - mówi Renata Słowik z muzeum Gazownictwa. 

- Jest to wspaniały przykład zachowanego kompleksu przemysłowego z końca XIX wieku. Jedyny taki w Warszawie - dodaje. 

Dziś jest tu muzeum, w którym można zobaczyć choćby liczniki gazu... na monety

A ten był niezbędnym. Na gazie węglowym pracowały lodówki, lampy, kuchenki, żelazka czy termy do grzania wody. Przejście na gaz ziemny otworzyły złoża odkryte w latach 60-tych w okolicach Przemyśla i Zielonej Góry. 

- Wykorzystanie gazu z nowo odkrytych złóż i budowa gazociągów przesyłowych pozwoliła na zastąpienie produkcji gazu metodą klasyczną z węgla, gazem przewodowym. To był ogromny przełom jeśli chodzi o technologie i to były podstawy do stworzenia PGNiG, spółki która funkcjonuje obecnie - relacjonuje pełnomocnik spółki ds. etyki Jan Anysz.

Dziś na grupę PGNING składa się 30 spółek. Głównym zadaniem spółki-matki jest poszukiwanie i wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Polskie wydobycie - 4 mld m3 - to niecała ¼ krajowego zapotrzebowania. Spółka poszukuje więc surowców w Norwegii czy Pakistanie. W przyszłości norweski gaz ma sprowadzać przez tzw. Baltic Pipe. Od dwóch lat spółka importuje gaz z między innymi z Kataru, czy USA przy pomocy terminalu LNG w Świnoujściu.

Grupa PGNIG zatrudnia ponad 25 tysięcy osób.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw  

Polecane

Wróć do strony głównej