Czym jest blackout i kiedy nam on grozi?

2018-08-06, 08:49

Czym jest blackout i kiedy nam on grozi?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

W czasie upałów zawsze wraca temat blackoutu, czyli ryzyka rozległej awarii zasilania. Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator, który zarządza polską elektroenergetyką - zapewnia, że awaria na razie nam nie grozi. Warto jednak wiedzieć, co to jest za zjawisko i kiedy możemy mieć z nią do czynienia.

Posłuchaj

Czym jest blackout i kiedy nam on grozi? (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert.pl mówi, że blackouty oznaczają przerwy w dostępie do prądu dla firm i osób prywatnych. Decyzja w sprawie ewentualnego ograczenia dostaw, np. ze względu na brak odpowiedniej mocy, należy do operatora sieci elektroenergetycznej. Skala stopni zasilania obejmuje przedział od 11 do 20 stopnia. Z 20 stopniem w ostatnich latach mieliśmy do czynienia tylko raz - w 2015 roku -  gdy było dużo remontów w elektrowniach, a możliwość importu prądu była dużo mniejsza niż teraz.

- Ten import ratuje w niektórych częściach dnia polską energetykę - dodaje ekspert.

Bartłomiej Sawicki podkreśla, że na razie blackout nam nie grozi. Zwraca przy tym uwagę, że nominalna moc, którą dysponują polskie elektrownie, nie zawsze jest w stanie wystarczyć, więc energię trzeba importować z zagranicy.

- Patrząc na rosnące zapotrzebowanie, na starzejące się bloki węglowe w Polsce, potrzebne będą nowe bloki wytwórcze. Dlatego też rząd przyjął ustawę o rynku mocy, która wprowadza dodatkową opłatę, nie tylko za pobór energii, ale także za dostępność tej mocy. To ma być dodatkowy impuls dla firm do inwestowania w nowe bloki wytwórcze - zaznacza Bartłomiej Sawicki. Jak dodaje, Polska musi też rozwijać energetykę odnawialną.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Polecane

Wróć do strony głównej