Grunt to dzierżawa. KOWR wspiera rolników i gminy

Zagospodarowanie państwowych gruntów poprzez dzierżawę, sprzedaż czy też nieodpłatne przekazanie na ogół gminom to jedne z najważniejszych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Formą podstawową jest dzierżawa. To daje rolnikom pewność gospodarowania i umożliwia planowanie produkcji rolnej bez angażowania dużych środków finansowych, a jednocześnie uprawnia do dopłat obszarowych.

2018-08-07, 08:15

Grunt to dzierżawa. KOWR wspiera rolników i gminy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Grunt to dzierżawa. KOWR wspiera rolników i gminy (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

W bieżącym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zamierza wydzierżawić rolnikom około 62,5 tysiąca hektarów. Do końca czerwca 2018 r. Oddziały Terenowe KOWR wydzierżawiły prawie 23,7 tysiąca hektarów, co stanowi ponad 38 procent tegorocznego planu wydzierżawiania gruntów. Najwięcej udało się wydzierżawić w Oddziałach Terenowych we Wrocławiu - 4445 ha, w Szczecinie – 4083 ha oraz Koszalinie – 2967 ha.

Tempo dzierżaw rośnie zazwyczaj pod koniec roku, kiedy rolnicy mają więcej czasu po zakończeniu najważniejszych prac polowych i aktywniej biorą udział w przetargach. Dlatego plan na ten rok nie jest zagrożony. Według danych, na koniec czerwca 2018 r. w dzierżawie pozostawało 1 042 625   ha czyli  76 procent powierzchni gruntów, pozostających w zasobach państwa. Są zlokalizowane głównie w Oddziałach Terenowych Wrocławia, Poznania, Szczecina i Warszawy.

Nie tylko dzierżawa

Inną formą zagospodarowania państwowych gruntów jest ich sprzedaż. Wejście w życie 30 kwietnia 2016 r. Ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, wprowadziło zakaz sprzedaży gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jednak nie jest on bezwzględny. Ograniczenia w sprzedaży państwowych gruntów nie dotyczą m.in.:  nieruchomości rolnych do 2 ha, nieruchomości nierolnych przeznaczonych m.in. pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe, nieruchomości położonych w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE)
   W tym roku KOWR zamierza sprzedać 7,37 tysiąca hektarów gruntów rolnych i nierolnych. W pierwszym półroczu sprzedano prawie 2 tysiące hektarów, co oznacza realizację planu na poziomie 26 procent. Największe powierzchnie sprzedały Oddziały Terenowe w Kielcach – 339 ha, Lublinie – 231 ha, Wrocławiu i Rzeszowie – po 150 ha.

Grunt za darmo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa także przekazuje nieodpłatnie grunty. Trafiają one do podmiotów uprawnionych, zwłaszcza jednostek samorządu terytorialnego. Od stycznia do końca czerwca KOWR trwale rozdysponował 806 hektarów, najwięcej w Oddziale Terenowym w Bydgoszczy - 283 hektary.

REKLAMA

Na koniec czerwca tego roku w Zasobie WRSP pozostawało ponad 1 milion 372 tysiące hektarów. Ponad połowa powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP znajduje się na terenie 4 oddziałów: we Wrocławiu, w Szczecinie, w Poznaniu, Olsztynie

Audycja powstała we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej