Czy branżę mleczarską, po tłustych latach, czeka gorszy okres?

2018-09-24, 17:28

Czy branżę mleczarską, po tłustych latach, czeka gorszy okres?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Na świecie bardzo tanieją sery, mleko w proszku i serwatka - nasze główne produkty eksportowe. Czy polską branżę mleczarską czeka bessa? – zastanawia się w Agro Faktach radiowej Jedynki Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka. 

Posłuchaj

Czy po okresie prosperity, branżę mleczarska czeka gorszy okres, zastanawia się w Agro-Faktach radiowej Jedynki Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− To co dzieje się na światowym rynku mleczarskim ma bezpośrednie przełożenie na nasz rynek i sytuację polskich rolników, podkreśla gość radiowej jedynki.

Susza podnosi ceny pasz, a jednocześnie spadają ceny mleka w skupie

− Drożeje w Polsce pasza, więc koszty produkcji rosną. Efektem tego jest pogarszająca się sytuacja finansowa producentów mleka, mówi ekspertka.

I wylicza, że cena skupu mleka w Polsce zmalała w sierpniu tego roku o 7 procent, w stosunku do ceny sprzed roku.

Na świecie spadają również ceny masła oraz serów. Nie spełniają się też nadzieje wiązane wcześniej z otwarciem rynku chińskiego, czy z umową CETA.

Tymczasem polscy producenci zdają sobie sprawę, że 30 proc. produkcji trzeba wyeksportować, gdyż popyt krajowy, mimo, że rośnie, nie zapewni zbytu dla całej produkcji.

Jedno, co może rodzić nadzieję, to rosnące spożycie mleka i produktów mleczarskich w Polsce. Dzięki promocji i kampaniom promocyjnym spożycie mleka w ciągu ostatnich 5 lat wzrosło o 50 litrów i wynosi 223 l na osobę.

Aleksandra Tycner, jk

Polecane

Wróć do strony głównej