Nobel z ekonomii: jak rozwijać gospodarkę nie niszcząc środowiska?

Amerykanie William Nordhaus i Paul Romer zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z ekonomii. I jak komentuje doktor Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej nagroda dotyczy bardzo aktualnej tematyki  -  obejmuje zagrożenia wynikające ze zmian klimatu na gospodarkę.

2018-10-08, 17:58

Nobel z ekonomii: jak rozwijać gospodarkę nie niszcząc środowiska?

Posłuchaj

Jakie znaczenie dla rozwoju gospodarczego oraz ochrony środowiska mają prace dwóch noblistów z ekonomii Williama Nordhausa i Paula Romera, mówił w Ekspressie Gospodarczym radiowej jedynki, doktor Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

I dodaje, że pierwszy z naukowców bada ekonomiczne skutki zmian klimatycznych, a drugi opisuje wpływ rozwoju technologicznego i innowacji na wzrost gospodarczy.

Gość radiowej Jedynki dodaje, że obaj laureaci są bardzo dobrze znani nie tylko wśród ekonomistów, ale i studentów ekonomii, a tegoroczna decyzja dotyczy badań bardzo aktualnych.

Gospodarki nie mogą zapominać o zmianach klimatu aby się prawidłowo rozwijać

Gość radiowej jedynki wskazuje, że w badaniach obu nagrodzonych naukowców chodzi o zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu oraz wykorzystanie nowinek technologicznych w celu zapewnienia zarówno dobrobytu, jak i zrównoważonego rozwoju.

Jak budować rozwój, aby zasobów starczyło dla następnych pokoleń?

− W przypadku zrównoważonego wzrostu chodzi o to, aby tak go budować, aby zasoby, które konsumujemy wystarczyły dla następnych pokoleń – czyli  nie możemy degradować środowiska.  I właśnie nagrodzony noblista William Nordhaus, szukał wytłumaczenia dla ograniczeń ingerencji przy założeniu, że ten wzrost może być kreowany, mówił gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Jak dodał, Paul Romer miał trochę inne podejście – zastanawiał się co powoduje, że innowacje i rozwój technologiczny się pojawiają, jak sprawić, żeby się pojawiały.

− W dodatku pomysł na nie jest zwykłym towarem, który może trafiać na rynek, mówił gość radiowej jedynki.

Jak wykorzystać innowacje w rozwoju gospodarczym, nie degradując środowiska?

Badania noblistów odpowiadają na pytanie, jak i przy pomocy jakich narzędzi innowacyjnych rozwijać gospodarkę, aby jak najmniej ingerować w środowisko i nie degradować go.

I dlatego tak bardzo ważne są badania naukowców, dotyczące ryzyk związanych z ociepleniem klimatycznym.

REKLAMA

− To koszty, które są z tym związane dla gospodarek i Nardhaus, wskazywał na konieczność ograniczeń grabieżczej gospodarki, tak by rozwój był bardziej zrównoważony. A z kolei innowacje pozwalają na znalezienie takich rozwiązań, które mogą zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie gospodarki na środowisko, wyjaśnia dr Artur Bartoszewicz.

Połączono badania służące rozwojowi gospodarczemu bez degradacji środowiska

− Ludzkość chce żyć w dobrobycie, z drugiej strony dysponuje ograniczonymi zasobami, o czym świadczą skutki chociażby ocieplenia klimatu, mówi gość radiowej Jedynki.

−  Dlatego połączenie badań obu naukowców wydaje się bardzo ciekawe, podkreśla gość radiowej Jedynki.

− Z jednej strony mamy osobę mówiącą o zrównoważonym rozwoju, z drugiej strony osobę, która podkreśla rolę innowacyjnych rozwiązań w rozwoju gospodarczym ograniczających degradację środowiska, mówi dr Artur Bartoszewicz.

REKLAMA

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej