Krajowa Administracja Skarbowa ma nowe uprawnienia. Mają ułatwić ściąganie podatków
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Przepisy dają skarbówce większe możliwości, ułatwiające ściąganie podatków.
2018-10-09, 15:37
Posłuchaj
Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, podstawowym celem nowelizacji ustawy o KAS jest zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych dzięki usprawnieniu działalności KAS, zapewnienie jej szerszego dostępu do informacji niezbędnych do realizacji ustawowych zadań oraz wyposażenie w narzędzia umożliwiające skuteczniejsze wykonywanie kontroli celno-skarbowej.
Wiceminister Paweł Cybulski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nowe przepisy mają usprawnić ściąganie podatków.
Wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej dodał, że dotychczasowe przepisy nie pozwalały na zbieranie i analizę wszystkich informacji, które potrzebne są do skuteczniejszego ścigania oszustów podatkowych.
Rozmówca Polskiego Radia rozumie jednocześnie obawy społeczne dotyczące ilości danych gromadzonych przez skarbówkę, ale jego zdaniem jest to konieczne, żeby zwiększać wpływy podatkowe.
REKLAMA
Przewidziano następujące zmiany:
- Wprowadzono regulacje dotyczące dostępu do informacji niezbędnych do realizacji ustawowych zadań przez KAS:
- rozszerzenie zakresu pozyskiwanych danych m.in. przez dodanie do katalogu informacji, które mogą zbierać organy KAS, także informacji o zdarzeniach mających wpływ na powstanie lub wysokość niepodatkowych należności budżetowych,
- doprecyzowanie przepisów dotyczących możliwości korzystania przez organy Krajowej Administracji Skarbowej z danych zgromadzonych w bazach, rejestrach, ewidencjach, zbiorach i systemach informatycznych w celu realizacji ustawowych zadań KAS (przetwarzanie danych będzie dokonywane w Centralnym Rejestrze Danych Podatkowych – CRDP);
REKLAMA
- Doprecyzowano i uzupełniono przepisy dotyczące trybu przeprowadzania kontroli celno-skarbowej, w tym również kontroli posiadania oraz produkcji i obrotu automatami do gier hazardowych:
- zapewnienie naczelnikowi urzędu celno-skarbowego właściwemu dla kontrolowanego wiedzy o złożonej przez kontrolowanego korekcie deklaracji podatkowej i wyniku kontroli oraz wprowadzenie regulacji dotyczących ograniczenia możliwości skutecznego składania korekt deklaracji do okresu nieobjętego kontrolą,
- poszerzenie definicji kontrahenta kontrolowanego m.in. o przewoźnika oraz wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w okresie objętym kontrolą celno-skarbową uczestniczące w magazynowaniu, przepakowywaniu, przeładunku, przesyłaniu tego samego towaru, działające w imieniu dostawców i nabywców biorących udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie towaru (rozszerzenie kręgu podmiotów uznawanych za kontrahenta kontrolowanego umożliwi organom KAS prowadzanie kontroli krzyżowej w szerszym niż dotychczas zakresie),
- zapewnienie przez podmioty zajmujące się produkcją lub obrotem automatami do gier hazardowych warunków i środków do sprawnego przeprowadzania kontroli celno-skarbowej w zakresie produkcji lub obrotu automatami do gier hazardowych.
REKLAMA
IAR, komunikat CIR, jk
REKLAMA