Procedura patentowa jest przewlekła i kosztowna. Mniejsze firmy na to nie stać

Zakończył się Tech Innovation Week 2018 - tydzień innowacji technologicznych, wydarzenie organizowane przez Inventity Foundation dla przedstawicieli instytucji rządowych, środowisk naukowych i biznesu. Jego celem było poszukiwanie skuteczności w procesach komercjalizacji i transferu technologii w Polsce.

2018-11-21, 07:25

Procedura patentowa jest przewlekła i kosztowna. Mniejsze firmy na to nie stać
Polska pod względem innowacyjności gospodarki jest daleko za światową czołówką, choć przybywa opatentowanych wynalazków.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego w Polsce nowe technologie trudno jest skomercjalizować, a opatentowanie nowatorskiego wynalazku jest długą i kosztowną procedurą? O tym na antenie radiowej Jedynki mówili eksperci pytani przez Tomasza Matusiaka.
+
Dodaj do playlisty

Współpraca biznesu i nauki w Polsce mocno kuleje, i choć przybywa rodzimych  wynalazków, to ich opatentowanie jest żmudnym i przewlekłym procesem.

Jak mówiła w radiowej Jedynce - Katarzyna Chodyła-Gromek, rzecznik patentowy - Urząd Patentowy w długiej procedurze weryfikuje czy dany wynalazek posiada zdolność patentową. Jest to dość kosztowny proces.

Dla małego czy średniego przedsiębiorcy oznacza to spore wydatki na obsługę i przygotowanie zgłoszenia patentowego.

Czasami zdarza się tak - powiedziała ekspertka - że zgłoszony wynalazek traci swoją innowacyjność, bo zanim zakończy się cała procedura, może on już być wynalazkiem nieaktualnym.

REKLAMA

Tomasz Matusiak, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej