more_horiz
Gospodarka

Jadwiga Emilewicz zapowiada start programu termomodernizacji

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:38
Od stycznia zaczniemy finansować termomodernizację w 36 polskich miastach, które znalazły się na liście najbardziej zanieczyszczonych smogiem według WHO – zadeklarowała we wtorek na szczycie klimatycznym COP 24 w Katowicachminister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Minister Jadwiga Emilewicz
Minister Jadwiga EmilewiczFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Minister przypomniała podczas konferencji towarzyszącej szczytowi, że rząd przygotował kilka legislacyjnych rozwiązań, które mają przyczynić się ograniczeniu niskiej emisji w Polsce. Wymieniła główne trzy, czyli rozporządzenie dot. jakości kotłów grzewczych, ustawę i rozporządzenie dot. jakości paliw stałych, oraz tzw. ustawę termomodernizacyjną która pozwoli na start pilotażu termomodernizacyjnego w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miastach.

Walka o zdrowie

Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że z powodu smogu i wynikających z niego komplikacji zdrowotnych w Polsce umiera od 40 do 46 tys. Polaków.

- Mimo że wielu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych, to wcale nie świadczy o ich statusie społecznym – zwróciła uwagę minister. Wskazała, że wiele z nich budowanych było w np. w latach 70 i często nie spełnia norm ocieplenia.

Od stycznia zaczniemy termomodernizację w 36 miastach znajdujących się na liście WHO - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w pierwszej kolejności pomoc ma zostać skierowana do miast do 100 tys. mieszkańców.

NRG, PAP, md