Samorządy nie będą same. Będzie wsparcie od państwa przy przekształceniu użytkowania wieczystego
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział na konferencji prasowej, że władze pomogą samorządom we wszystkich kwestiach, związanych z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność. Dodał, że uwłaszczenie musi być automatyczne.
2019-01-04, 10:24
1 stycznia użytkowanie wieczyste na gruntach mieszkaniowych zostało przekształcone we własność. Nie jest to jednak bezpłatne - nowi właściciele muszą zapłacić jeszcze tzw. opłatę przekształceniową, równą dwudziestokrotności ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste. Przy zapłacie całej kwoty w pierwszych latach można liczyć na bonifikatę. Podstawowa bonifikata to 60 procent w 1 roku, ale samorządy mogą ją jeszcze podwyższyć dla swoich gruntów - np. w Warszawie wyniesie ona 98 procent.
Skomplikowane sprawy, ale będzie wsparcie
Dziś wiceminister Artur Soboń zapowiedział, że władze pomogą samorządom przy przekształceniach. Zapewnił, że na pomoc mogą liczyć też spółdzielnie mieszkaniowe.
- Mieliśmy już pierwsze spotkania z przedstawicielami spółdzielni - powiedział wiceminister.
REKLAMA
Wiceminister zaznaczył, że ministerstwo w rozmowach tak z samorządami, jak i spółdzielniami stawia warunki brzegowe.
- Nie zgodzę się na to, abyśmy wrócili do trybu wnioskowego. Uwłaszczenie musi być automatyczne - podkreślił.
Artur Soboń mówił także o tym, że reforma uwłaszczeniowa nie tylko usuwa pozostałości z dawnego systemu, ale też przywraca Polakom podstawowe prawa.
- Likwidacja użytkowania wieczystego to nie tylko jeden z etapów likwidacji reliktów minionego systemu. To także przywrócenie milionom Polaków prawa do ich własności. Jesteśmy gotowi wspierać, informować i monitorować proces przekształcenia - powiedział Artur Soboń. Zapowiedział także, że reforma, dotycząca gruntów mieszkaniowych, jest pierwszym krokiem do likwidacji użytkowania wieczystego w ogóle.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md
REKLAMA