more_horiz
Gospodarka

Handel w niedziele. Sprawdź, kiedy będą otwarte sklepy w styczniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 10:00
W tym roku tylko jedna niedziela w miesiącu będzie handlowa. W związku z tym szansę na większe niedzielne zakupy będziemy mieli dopiero 27 stycznia.
MPiT nie rekomenduje zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele.
MPiT nie rekomenduje zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele.Foto: Shutterstock

Ten rok przynosi zaostrzenie ustawy o zakazie handlu w niedziele, obowiązującej od marca zeszłego roku. Generalną zasadą jest, że handlować będzie można w ostatnią niedzielę miesiąca. W styczniu niedziela handlowa przypadnie dopiero za ponad trzy tygodnie - 27 stycznia. 6, 13 i 20 stycznia będzie obowiązywał zakaz handlu.


Od tej generalnej zasady są jednak wyjątki. Sklepy będą czynne także w dwie kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, a także w niedzielę przed Wielkanocą.


W 2020 roku zakaz handlu ma już obowiązywać we wszystkie niedziele.

W dzień z obowiązującym ograniczeniem czynne mogą być m.in. stacje benzynowe, cukiernie, placówki pocztowe i małe sklepy osiedlowe, pod warunkiem, że za ladą stoi właściciel. Za złamanie zakazu grożą grzywny, a nawet ograniczenie wolności.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, md, kw

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem