more_horiz
Gospodarka

MRiRW: KE popiera odstrzał dzików, jako sposób na ASF

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:30
Resort rolnictwa potwierdził, że Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE) popiera odstrzał dzików, jako działanie w zakresie zwalczania ASF w Polsce.
Zdaniem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności odstrzał dzików jest skuteczną metodą ograniczania rozprzestrzeniania się ASF.
Zdaniem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności odstrzał dzików jest skuteczną metodą ograniczania rozprzestrzeniania się ASF.Foto: Pixabay

W opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) odstrzał to skuteczna metoda ograniczania rozprzestrzeniania się ASF. Odstrzał taki jest zgodny zarówno z prawem polskim, jak i przepisami Unii Europejskiej. 

Zarówno Komisja Europejska, jak i EFSA uznały, że populacja dzików odgrywa istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby i jej przetrwaniu w środowisku.

Strategia UE w zakresie kontroli ASF wynika z opinii EFSA i międzynarodowych zaleceń, które zostały wypracowane w oparciu o dostępną wiedzę naukową oraz doświadczenia i skuteczne praktyki państw dotkniętych chorobą.

Wskazują one, że w obszarach wolnych od ASF należy dążyć do redukcji populacji dzika, w celu ograniczenia szerzenia się tej choroby.

MRiRW, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ASF - wspólny problem wschodu i zachodu Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 08:08
Kraje Unii Europejskiej zwierają szyki w walce z afrykańskim pomorem świń. Co więcej, chcą ścisłej współpracy z Białorusią, Ukrainą i Rosją, z których ASF rozprzestrzenił się na zachód. Wszyscy liczą też na efekty wytężonej pracy naukowców, którzy dążą do opracowania szczepionki na chorobę. Mówiono o tym w czasie niedawnego spotkania w Warszawie, w którym wzięli udział przedstawiciele Unii i krajów zza naszej wschodniej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: decyzja ws. odstrzału dzika jest racjonalna

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:01
– Szanuję decyzję ministra Henryka Kowalczyka ws. odstrzału, bo jest bardzo racjonalna i odpowiada oczekiwaniom – stwierdził na antenie Trójki minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak UE radzi sobie z dużą populacją dzików?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 17:54
- W krajach, w których występuje zagrożenie zakażenia wirusem, podjęto działania mające na celu radykalne ograniczane liczby dzików – mówią w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl naukowcy.
rozwiń zwiń