more_horiz
Gospodarka

Premier Litwy apeluje do Polski o rozmowy w sprawie handlu wieprzowiną

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 16:55
Premier Litwy Saulius Skvernelis zaapelował w środę do Polski o jak najszybsze rozpoczęcie rozmów w związku z wstrzymaniem importu litewskiej wieprzowiny.
W połowie grudnia Polska wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Litwy
W połowie grudnia Polska wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z LitwyFoto: Pixabay.com

- Dzisiaj, zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym, import naszej wieprzowiny jest możliwy. Jeśli są wprowadzone ograniczenia, to powinniśmy wiedzieć, dlaczego i na jak długo - powiedział premier dziennikarzom po zakończeniu środowego posiedzenia rządu.

Skvernelis podkreślił, że trzeba "zacząć szukać sposobów rozstrzygania problemu”.

W połowie grudnia Polska wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Litwy z obszarów objętych ograniczeniami, tzw. stref czerwonych afrykańskiego pomoru świń (ASF). W odpowiedzi Litwa wspominała o działaniach odwetowych.

- Nasza służba weterynaryjna również może bardzo dokładnie badać eksportowaną wieprzowinę z Polski - mówił minister rolnictwa Litwy Giedrius Surplys. Przypomniał przy tym, że litewski eksport wieprzowiny do Polski jest dziesięciokrotnie mniejszy niż import wieprzowiny z Polski.

W poniedziałek na temat handlu wieprzowiną rozmawiali telefonicznie premierzy Litwy i Polski. Uzgodniono, że problem należy zbadać i rozwiązać.

Ministrowie rolnictwa obu krajów zamierzają spotkać się w tym tygodniu w Berlinie podczas Międzynarodowych Targów Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa.

PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: Litwa żywność wieprzowina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak