LNG to paliwo tanie i ekologiczne. 50-ta dostawa przypłynęła do Świnoujścia
Do terminalu w Świnoujściu do terminalu przypłynął 50-ty statek ze skroplonym gazem ziemnym. Po regazyfikacji ładunek tej wielkości da około 75 mln m 3 gazu. To tyle, ile zużywa średnio cała Polska przez cztery dni latem lub jeden dzień zimą. O szczegółąch w radiowej Jedynce w materiale Tomasza Matusiaka.
2019-01-30, 17:55
Posłuchaj
Do terminalu w Świnoujściu dotarła 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Metanowiec Iberica Knutsen z ładunkiem około 57 tysięcy ton LNG przypłynął do Polski ze Stanów Zjednoczonych.
Gaz ze Świnoujścia jest dostarczany dalej cysternami, szczególnie w miejsca gdzie nie ma sieci gazowej.
- W ostatnim czasie podpisano też duże umowy a Amerykanami, ten gaz jest tez sprowadzany w Norwegii, z Kataru, a jeśli chodzi o cysterny to gaz LNG który przypływa do Świnoujścia można poddać procesowi regazyfikacji - mówił Maciej Szczudło wiceprezes PGNiG.
Prezes Szczudło podkreśla, że gaz jest najtańszym i bardzo ekologicznym paliwem.
REKLAMA
- Wiele innych surowców drożeje a gaz ma dośc stabilne ceny. Niedawno prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził ceny dla gospodarstw domowych i jest to paliwo ekologiczne - dodał.
- Gaz jest dzisiaj paliwem ekonomicznie uzasadnionym - mówił dodaje Grzegorz Tchorek wydział zarządzania UW.
- Najważniejszy element to ekologicznośc tego paliwa - mówił
Obecne zdolności regazyfikacyjne terminalu wynoszą 5 mld m sześć gazu rocznie. Gazoport będzie rozbudowany. Obecnie trwają postępowania przetargowe.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw
REKLAMA