X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PiS zapowiada przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych. Ekspert: to ma sens

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 18:33
Jedną z zapowiedzi zawartych w tzw. "piątce Kaczyńskiego" jest odbudowa lokalnych połączeń autobusowych. Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że proces ma się odbyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a wszystko ma kosztować 800 milionów złotych rocznie.
Audio
  • Wrócą lokalne autobusy. Ekspert: to ma sens (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mikbiz

A jak sama odbudowa będzie wyglądać w praktyce? Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska mówiła, że nie będzie odtwarzania państwowego PKS-u. W zamian za to gminy i powiaty mają organizować przetargi, w których będzie mógł startować każdy przewodnik. Joanna Kopcińska dodała, że państwowe wsparcie dostaną te samorządy, które zapewnią, że co najmniej 70 procent kursów na ich terenie będzie miało charakter użyteczności.

- Dopłacając 60-80 groszy do kilometra sprawimy, że zrekompensujemy gminom stratę z tytułu organizowana przewozu na nierentownych liniach i w tzw. nierentownych godzinach, a przez to połączymy Polskę i zapewnimy tym mieszkańcom, którzy dziś mają kłopoty z dojazdem z dojechaniem do pracy, do domu, do najbliższych, bezpieczne podróżowanie - podkreśliła Joanna Kopcińska.

Ekspert: słuszny kierunek

Krystian Kowalewski z Instytutu Jagiellońskiego uważa, że takie kroki są bardzo potrzebne. Wskazuje, że obecnie, według danych PAN, w Polsce 20 procent sołectw jest niemal odciętych od komunikacji zbiorowej, a w pozostałych gminach i mniejszych miastach są to 1-2 autobusy dziennie.

- To prowadzi do zjawiska, które nazywa się wykluczeniem transportowym. Mieszkańcy tych miejscowości mają utrudniony dostęp do pracy, kultury, służby zdrowia czy edukacji, co automatycznie przekłada się na obniżenie jakości życia - zaznacza ekspert. Dodaje, że argument o tym, że dziś autobusy są niepotrzebne, bo dużo osób ma samochód, nie jest adekwatny, bo - z drugiej strony - nie każdy może z niego korzystać. Chodzi tu np. o seniorów czy dzieci. Poza tym - podkreśla ekspert - nie należy tu też lekceważyć aspektu ekologicznego, bo jeden autobus generuje mniej spalin niż np. 30-40 samochodów.

W Ministerstwie Infrastruktury leży projekt dot. publicznego transportu drogowego. Zdaniem Krystiana Kowalewskiego o publicznym transporcie powinny decydować powiaty, by ułatwić koordynację komunikacji między gminami. 

A projekt dot. lokalnych połączeń autobusowych, który jest odrębnym projektem, ma wkrótce zostać zaprezentowany przez minista Andrzeja Adamczyka. Członkowie rządu jego szczegóły mają poznać na najbliższym posiedzeniu, 5 marca. Połączenia mają być przywracane od kwietnia.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: komunikacja Nowa Piątka PiS

Czytaj także

Michał Dworczyk przedstawił koszty "piątki PiS". Około 18,5 mld zł na program 500 plus

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:25
- Roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 mld zł; wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł; 13. emerytury - 9-10 mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 mld zł - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń