X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Bursztyn na Mierzei Wiślanej - jest, ale zysków raczej nie przyniesie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 17:13
Bursztyn na Mierzei Wiślanej jest, ale obecnie odkryte złoża nie są ogromne. Szacuje się je 1400 kilogramów, a wartość na 1 milion 400 tysięcy zł, jeśli przyjąć cenę 1000 zł za kilogram - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Zaznaczył, że są to wyniki pozyskane z badań i próbnych odwiertów.
Audio
  • Co dalej z bursztynem odkrytym na Mierzei Wiślanej? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
bursztyn
bursztynFoto: Shutterstock

Niestety, nie da się sfinansować budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną ze sprzedaży pozyskanego tam bursztynu - powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kapitan Wiesław Piotrzkowski. Złoża są dwa - nazwano je A i B. W pierwszym jest 900 kilogramów burszynu, w drugim - 500.

Priorytetem jest budowa kanału żeglugowego, w jej trakcie, jak dojdziemy do złoża bursztynu, to zostanie on wydobyty. Odbędzie się to metodą przesiewania piasku, ale nie z większego lecz z mniejszego złoża - powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego. Jak dodało, złoża A nie opłaca się eksploatować, bo jest w nim bardzo drobny bursztyn, co wymagałoby przesiania ogromnej ilości ton piasku. Złoże B pod tym względem rokuje dużo lepiej. 

Burtszyn - cenny, ale czy zyskowny?

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska zwraca uwagę, że w tej chwili w Polsce właściwie legalnie się bursztynu nie wydobywa, a polski rynek zalewa bursztyn ukraiński, który jest dużo tańszy. Dlatego władze prawdopodobnie nie będą sprzedawać wydobytego z Mierzei bursztynu i nie liczą, że przyniesie im on zyski.

Potwierdzają to przedstawiciele rządu. Bursztyn będzie wydobywał wykonawca kanału żeglugowego . Cały urobek zostanie przekazany na Skarb Państwa - zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Wykonawca dostanie za swoją pracę wynagrodzenie - zapewnił. Minister zaznaczył, że bardzo możliwe jest, że na Mierzei Wiślanej są jeszcze inne złoża.

Koszt budowy kanału żeglugowego oszacowano na 880 mln zł, nie wykluczone jednak, że może okazać się wyższy. Bogate złoża bursztynu w takiej sytuacji bardzo by się przydały.

Planowany kanał ma mieć 1 kilometr 300 metrów długości i 5 metrów głębokości. Jego budowa ma zostać zakończona do 2022 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bez rozstrzygnięć na linii Komisja Europejska - Polska ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 18:45
Bez rozstrzygnięć w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej w rozmowach na linii Polska – Komisja Europejska. Spotkanie ekspertów z obu stron w Brukseli nie przyniosło konkretnych ustaleń i rozwiązań. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": eksperci o przekopie Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 11:18
Komisja Europejska bada sprawę przekopu Mierzei Wiślanej. Według nieoficjalnych informacji KE zapelowała do polskich władz, żeby nie podejmować żadnych prac nad przekopem do czasu wydania opinii na temat tej inwestycji. Problemem mogą być kwestie ekologiczne, bo Mierzeja to obszar objęty ochroną z programu Natura 2000. O znaczeniu i sensie przekopu rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: nie ma odwrotu od przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:15
- Zalew Wiślany to akwen, który w stu procentach jest zależny od Moskwy. Otwarcie go, swobodny dostęp będzie też symbolicznie wskazywać na siłę naszego państwa. W tym roku rozpoczynamy budowę kanału. Zakończy się ona w 2022 roku. Ta inwestycja musi być zrealizowana. Tu nie ma odwrotu - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
rozwiń zwiń