Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpoczyna działanie. Pierwsze spotkanie Rady Programowej
Dokumentowanie i popularyzowanie wiedzy na temat kultury i dziedzictwa mieszkańców obszarów wiejskich - to główne zadanie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Dzisiaj po raz pierwszy w ministerstwie rolnictwa spotkali się przedstawiciele Rady Programowej utworzonej 16 kwietnia tego roku instytucji.
2019-06-12, 16:26
Minister Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że Instytut ma się zajmować nie tylko historią ale też inicjować działania współczesne. Jak mówił, " to co przeżywamy na przykład z rozwojem kół gospodyń wiejskich jest czymś niesamowitym." Dodał, że proces rejestracji przechodzi już prawie 10 tysięcy takich kół. Ich zdecydowana większość prowadzi działania związane z bieżącą i duchową i materialną kulturą na wsi. Trzeba to dokumentować by przekazać następnym pokoleniom - mówił minister Jan KrzysztofArdanowski.
Odpowiedź na potrzeby twórców
Przewodniczącą Rady Programowej Instytutu jest posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło. Zaznaczyła, że powołanie instytutu to zwieńczenie działań, które podejmowano już wcześniej. Jest również wyjściem naprzeciw oczekiwań wielu środowisk - z jednej strony twórców ludowych, z drugiej środowisk samorządowych a z trzeciej samych mieszkańców wsi.
Na dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi powołany został Karol Krajewski. Wyjaśnił, że Instytut nawiązuje do pięciu obszarów kultury, w której funkcjonują obszary wiejskie. Są to: dziedzictwo materialne i niematerialne, w tym również kulinarne, dziedzictwo tradycji i duchowe, kultura gospodarowania przyrodą i przestrzenią na obszarach wiejskich oraz kultura cyfrowa, która będzie niezbędna dla dokumentowania, upowszechniania i przechowywania zbiorów.
Patronat nad Instytutem objął prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md
REKLAMA