X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Długi Polaków coraz większe. Dane BIG InfoMonitor

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 08:27
Zaległości Polaków rosną razem z gospodarką. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld zł, a liczba niesolidnych dłużników zwiększyła się o 21,5 tys. do blisko 2 800 000 osób.
Audio
  • Szybki rozwój, ale i rosnące długi. Dane BIG (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
W ostatnich 4 latach długi Polaków wobec firm pożyczkowych wzrosły trzykrotnie.
W ostatnich 4 latach długi Polaków wobec firm pożyczkowych wzrosły trzykrotnie.Foto: shutterstock

GKwota zadłużenia to równowartość 7 dużych giełdowych spółek - mówi Halina Kochalska z Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor. Jak dodaje, zaległości sięgnęły już 76 miliardów złotych. 

- Kwota jest ogromna i rośnie. W pierwszym kwartale przybyło miliard zaległości kredytowych i kolejny miliard niezwiązanych z długami, które widzimy w rejestrze BIG InfoMonitor - podkreśla Halina Kochalska.

Do BIG trafiają niepłacący, m.in. rachunków za czynsz, telefon i internet, opłat sądowych, alimentów, kar za jazdę bez biletu, rat pożyczkowych czy wierzytelności windykowanych.

Długi w górę

Średnia wartość zaległego zobowiązania przypadająca na osobę wciąż ma najwyższy poziom na Mazowszu, gdzie wynosi 36 318 zł, następnie w Małopolsce - 28 705 zł oraz w województwie zachodniopomorskim - 28 442 zł. Średnia wzrosła we wszystkich województwach. Najbardziej na Pomorzu - o 3,2 proc.

Największe długi w Polsce ma 62-latek z województwa lubelskiego, który ma do spłacenia ponad 70 milionów złotych.

Wzrost liczby niesolidnych dłużników sprawił, że w I kwartale podwyższył się Indeks Zaległych Płatności Polaków. Wskaźnik, który pokazuje ile osób z problemami finansowymi przypada na 1000 dorosłych mieszkańców kraju, wzrósł o 0,7 pkt. i wynosi obecnie 88,8 pkt. O ile w BIK niesolidnych dłużników jest obecnie mniej niż rok temu i pod koniec ub.r., to w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor w trzy miesiące przybyło 33,5 tys. osób i jest już ich ponad 2,2 mln.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Elżbieta Szczerbak, md


Zobacz więcej na temat: długi finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz więcej osób nie płaci na czas rachunków od firm telekomunikacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 07:55
Telekomy czekają na zaległe rachunki. Rosną zaległości za nieuregulowane rachunki wystawiane przez firmy telekomunikacyjne. Wciągu roku te zaległosci wzrosły o jedną szóstą - mówi Halina Kochalska z BIG Infomonitor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi Polaków wobec firm ubezpieczeniowych wzrosły, choć średni dług zmniejszył się

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 09:45
Z tytułu niespłaconych polis Polacy są winni firmom ubezpieczeniowym 160 mln zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Choć średni dług konsumenta zmniejszył się do 1132 zł w ciągu pięciu lat, zobowiązania wzrosły 4,5-krotnie, a liczba dłużników ok. 6-krotnie - dodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmniejsze firmy, największe problemy z długami

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 07:05
Polscy przedsiębiorcy są winni ubezpieczycielom ponad 161,4 mln zł, czyli ok. 100 mln zł więcej niż trzy lata temu - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największe długi mają jednoosobowe działalności gospodarcze i firmy transportowe. Dłużnik rekordzista ma do zapłaty ponad 2 mln zł.
rozwiń zwiń