Marek Dietl: dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym giełda zyska nowy kapitał
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl podkreśla, że giełda pozytywnie odbiera proponowane przez rząd zmiany zabezpieczeń emerytalnych - PPK i IKE. Jak dodaje, zapewnią one dopływ nowego kapitału na Książęcą.
2019-06-22, 09:19
- Po pierwsze poprawiają one płynność na rynku, bo Indywidualne Konta Emerytalne mają dużo większą tzw. obrotowość portfela niż OFE, czyli częściej dokonują transakcji, częściej się dostosowują, są bardziej nastawione na aktywne poszukiwanie okazji inwestycyjnych. Druga zaleta to nowy napływ kapitału z Pracowniczych Planów Kapitałowych- powiedział Marek Dietl.
Zastrzyk pieniędzy
Prezes GPW poinformował, że giełda prowadzi analizy w sprawie wielkości środków, które mogłyby wpłynąć na warszawski parkiet po starcie Pracowniczych Planów Kapitałowych.
- Zmienną, której na razie nie znamy, jest poziom partycypacji w PPK. Nasze analizy wskazują, że będą dodatnie napływy na giełdę, jeśli będzie około 50 proc. udział w PPK, natomiast jeśli będzie to np. 75 proc. to będą to już spore kwoty" - ocenił.
Mieć pomysł na PPK
Prezes GPW dodał, że spółka koncentruje się na tym, żeby tworzyć ciekawe produkty inwestycyjne dla PPK.
- Od kiedy jesteśmy uznawani za rynek rozwinięty, mamy dużo większy dostęp do inwestorów – wszystkie nowe środki chętnie przyjmiemy na giełdę. Na pewno to wpłynie zarówno na efektywność rynku jak i na dostępność kapitału, szczególnie dla mniejszych firm - ocenił.
REKLAMA
PPK za pasem
PPK będą wprowadzane etapami. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca br. Później, co pół roku, aż do stycznia 2021 r., do programu będą przystępować coraz mniejsze firmy.
Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.
Projekt ustawy dotyczący IKE przewiduje przede wszystkim, że powszechne towarzystwa emerytalne zarządzające OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO)
Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md
REKLAMA