X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:30
Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 5,3 procent w skali rocznej. Wyższa była też liczba zatrudnionych.
Będzie zmiana dla tych osób, którym wliczało się staż pracy do minimalnego wynagrodzenia.
Będzie zmiana dla tych osób, którym wliczało się staż pracy do minimalnego wynagrodzenia.Foto: shutterstock, Mongkol_Chuewong

Opublikowane dziś dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczą przedsiębiorstw, a więc, według metodologii Urzędu, firm zatrudniających powyżej 10 osób.

Płace i zatrudnienie w górę

Jak poinformował GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w takich firmach wyniosło w czerwcu 5104 złote i 46 groszy. To wzrost o 5,3 procent rok do roku.

Wyższe było też zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Wzrosło w czerwcu o 2,8 procent licząc rok do roku. W większych firmach pracowało ponad 6,3 miliona osób.

Eksperci: dane mogą rozczarowywać

Wzrost wynagrodzeń na poziomie ponad 5-ciu procent rok do roku jest jednym ze słabszych odczytów, jakie widzieliśmy nie tylko w ostatnich miesiącach ale i kwartałach - zaznacza Andrzej Kubisak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodał, w przypadku czerwca konsensus rynkowy był zbliżony do 7 procent, dlatego dynamika wzrostu z czerwca nie jest zadowalająca. Pytany o zatrudnienie Andrzej Kubisiak podkreślił, że wynik jest podobny do tych, jakie obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, a sporo wyższy w przyszłości raczej nie będzie, co wynika m.in. z efektu bazy i dużych wzrostów zatrudnienia w ostatnich latach.

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich również uważa, że dane z czerwca co do dynamiki wynagrodzeń mogą rozczarowywać. Ekspert zwrócił przy tym uwagę, że może to też wynikać z kalendarza - w czerwcu mieliśmy dużą liczbę dni wolnych od pracy. Podkreślił przy tym, że w skali roku przeciętne wynagrodzenie realnie wzrosło dość znacznie, bo o ponad 250 złotych.

PolskieRadio24.pl, GUS, Jedynka, md

Zobacz więcej na temat: gus wynagrodzenia zatrudnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: presja na płace nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:47
Styczniowe dane z rynku pracy potwierdziły, że głosy o wygasaniu presji płacowej w gospodarce były przedwczesne - ocenili analitycy PKO BP odnosząc się do danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: przeciętne wynagrodzenie wyniosło w kwietniu 5186,12 zł. Wzrosło o 7,1 proc. rok do roku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 10:26
Jak informuje GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w kwietniu o 7,1 proc., licząc rok do roku, i wyniosło 5186 zł i 12 gr. O 2,9 proc. wzrosło też przeciętne zatrudnienie.
rozwiń zwiń