X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

GUS podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 12:30
Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 5,3 procent w skali rocznej. Wyższa była też liczba zatrudnionych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Mongkol_Chuewong

Opublikowane dziś dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczą przedsiębiorstw, a więc, według metodologii Urzędu, firm zatrudniających powyżej 10 osób.

Płace i zatrudnienie w górę

Jak poinformował GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w takich firmach wyniosło w czerwcu 5104 złote i 46 groszy. To wzrost o 5,3 procent rok do roku.

Wyższe było też zatrudnienie w przedsiębiorstwach. Wzrosło w czerwcu o 2,8 procent licząc rok do roku. W większych firmach pracowało ponad 6,3 miliona osób.

Eksperci: dane mogą rozczarowywać

Wzrost wynagrodzeń na poziomie ponad 5-ciu procent rok do roku jest jednym ze słabszych odczytów, jakie widzieliśmy nie tylko w ostatnich miesiącach ale i kwartałach - zaznacza Andrzej Kubisak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodał, w przypadku czerwca konsensus rynkowy był zbliżony do 7 procent, dlatego dynamika wzrostu z czerwca nie jest zadowalająca. Pytany o zatrudnienie Andrzej Kubisiak podkreślił, że wynik jest podobny do tych, jakie obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach, a sporo wyższy w przyszłości raczej nie będzie, co wynika m.in. z efektu bazy i dużych wzrostów zatrudnienia w ostatnich latach.

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich również uważa, że dane z czerwca co do dynamiki wynagrodzeń mogą rozczarowywać. Ekspert zwrócił przy tym uwagę, że może to też wynikać z kalendarza - w czerwcu mieliśmy dużą liczbę dni wolnych od pracy. Podkreślił przy tym, że w skali roku przeciętne wynagrodzenie realnie wzrosło dość znacznie, bo o ponad 250 złotych.

PolskieRadio24.pl, GUS, Jedynka, md

Zobacz więcej na temat: gus wynagrodzenia zatrudnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: presja na płace nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:47
Styczniowe dane z rynku pracy potwierdziły, że głosy o wygasaniu presji płacowej w gospodarce były przedwczesne - ocenili analitycy PKO BP odnosząc się do danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: przeciętne wynagrodzenie wyniosło w kwietniu 5186,12 zł. Wzrosło o 7,1 proc. rok do roku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 10:26
Jak informuje GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w kwietniu o 7,1 proc., licząc rok do roku, i wyniosło 5186 zł i 12 gr. O 2,9 proc. wzrosło też przeciętne zatrudnienie.
rozwiń zwiń