Rząd chce „rozkręcić” partnerstwo publiczno-prywatne. Powołuje pełnomocnika
Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego - poinformował szef MIiR Jerzy Kwieciński.
2019-07-23, 13:29
Posłuchaj
Szef MIiR wskazał, że wiceminister zajmie się "tematami trudnymi, ale szlaki ma już przetarte".
Główne zadanie ministra Budy – „rozkręcenia partnerstwa publiczno-prywatnego”
− Minister Buda będzie miał zadanie rozkręcenia Partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. To jeden ze sposobów finansowania inwestycji, na który będziemy stawiać w najbliższych latach" - powiedział minister.
Przypomniał, że rząd w zeszłym roku przeprowadził zmiany w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).
Rząd chce aby jak najwięcej projektów było realizowanych w formuje PPP
− W tej chwili czas na bardziej dynamiczne działania i to właśnie będzie głównym zadaniem pana wiceministra. Zależy nam na tym, żeby więcej projektów w Polsce było realizowanych w formule partnerstwa PPP. Chcielibyśmy, żeby do końca 2020 r. uruchomić 100 nowych projektów, umów PPP. Chcielibyśmy, żeby mniej więcej 10 proc. z tych projektów czy dokładnie 10 proc. były to projekty przygotowane przez administrację centralną. Do tej pory w administracji centralnej z tym było nie najlepiej" - tłumaczył Kwieciński.
Działania MIiR na rzecz PPP mają doprowadzić do tego, że w ramach tych zawartych 100 nowych umów PPP, wartość inwestycji realizowanych w formule PPP wyniesie co najmniej 5 procent nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym, 40 procent postępowań – rządowych i samorządowych – będzie kończyć się sukcesem. "Liczymy tutaj bardzo na pana ministra Waldemara Budę, żeby PPP w Polsce nabrało właściwego blasku i żeby znacząco wzmocnić działania na rzecz PPP" - podkreślił Kwieciński.
Resort wskazał, że MIiR jest centralną rządową jednostką odpowiedzialną za politykę państwa w dziedzinie PPP. Dzięki temu ma umocowanie ustawowe m.in. do prowadzenia monitoringu rynku, wspierania konkretnych inwestycji czy opracowywania wzorcowej dokumentacji. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało np. nowelizację ustawy o PPP oraz politykę państwa w zakresie partnerstwa.
Minister Kwieciński zapowiada wzmocnienie, dzięki PPP, inwestycji samorządowych
"Jesteśmy 14 lat od momentu rozpoczęcia tworzenia całego ekosystemu prawnego, który miał nas przygotować do wdrażania PPP. Dzisiaj wchodzimy w nowy etap - implementacji. (...) Dzisiaj ogromnym problemem jest to, że z niewielkiego procenta postepowań rzeczywiście jest wyłaniany wykonawca, partner. To jest dla nas bardzo duże zadanie. Chcielibyśmy w kilka miesięcy stworzyć takie modelowe inwestycje w kilku branżach, które będą pewnego rodzaju poprowadzeniem, przygotowaniem inwestycji dla samorządów. Chcielibyśmy kilka inwestycji - wraz z modelem finansowym - przygotować dla samorządów" - powiedział wiceminister Buda.
Dodał, że rząd zrobi wszystko, by PPP było poważną formą inwestowania w samorządach. "Tam te potrzeby inwestycyjne (...) są naprawdę bardzo duże. Musimy poszukiwać rozwiązań, jak samorządy mają finansować. Wychodzimy tutaj naprzeciw i mam nadzieje, że tych projektów naprawdę będzie się pojawiało coraz więcej" - dodał Buda.
Wskazał, że województwo śląskie wymaga wielu inwestycji.
− Mam nadzieję, że to, iż zostałem również powołany na stanowisko pełnomocnika, trochę nam w tym pomoże" - powiedział.
REKLAMA
Dodał, że "planów jest bardzo dużo". − To ogromna przestrzeń; dotyczy ona środowiska, rozwoju, energii, infrastruktury - drogowej przede wszystkim, również kolej. I mam nadzieję, że uda nam się te wszystkie wskaźniki podnieść - tłumaczył.
PAP, jk
REKLAMA