Partnerstwo publiczno-prywatne

PPP - czyli partnerstwo publiczno-prywatne to współpraca przy przedsięwzięciach związanych z realizacją zadań podmiotów publicznych - w Polsce to najczęściej jednostki samorządu terytorialnego - i partnerów prywatnych, czyli przedsiębiorców.

2014-04-26, 13:30

Partnerstwo publiczno-prywatne
Dr Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. Foto: Sylwia Zadrożna/PR

Posłuchaj

Co to jest partnerstwo publiczno-prywatne, wyjaśnia dr Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Cechą odróżniającą partnerstwo publiczno-prywatne od tradycyjnych form realizacji zadań publicznych jest między innymi kompleksowość działań partnera prywatnego. W PPP partner prywatny zarówno projektuje obiekt, jak też potem go buduje, finansuje i wreszcie przez wiele lat zarządza tą inwestycją. To, co ważne, zobowiązania z takiej umowy nie powiększają zadłużenia danej jednostki samorządu terytorialnego, a w efekcie państwowego długu publicznego.


Na świecie w ramach PPP realizuje się duże kontrakty transportowe i z zakresu ochrony środowiska, czyli budowę dróg, autostrad, portów i lotnisk oraz oczyszczalni ścieków. W Polsce są to najczęściej typowe inwestycje komunalne, związane z gospodarką wodno-ściekową, rewitalizacją, efektywnością energetyczną, sportem i rekreacją.

Do tej pory w naszym kraju zawarto około 100 umów o partnerstwie publiczno-prywatnym. Może ich być jednak więcej, tym bardziej, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 można włączać fundusze europejskie w projekty PPP.

Sylwia Zadrożna

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej