Program 500+ podnosi poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków

O celach i realizacji programu 500+, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24. Gośćmi Anny Grabowskiej byli: dr Marian Szołucha z Akademii Vistula i Daniel Rząsa z portalu 300gospodarka.pl.

2019-07-25, 10:11

Program 500+ podnosi poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

O celach i realizacji programu 500+, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska/.
+
Dodaj do playlisty

Już 2,5 mln osób złożyło drogą cyfrową wniosek o świadczenie, wypłacono już ponad 125 mln zł, a resort rodziny postuluje, aby wypłaty w samorządach odbywały się częściej niż raz w miesiącu.

Dr Szołucha przypomina, że od 1 lipca można składać wnioski na to świadczenie również na pierwsze dziecko.

Jak dodaje, z ostatnich danych wynika, że nie poprawiła się demografia – nastąpił spadek urodzeń, co wywołało ożywioną dyskusje nad celowością i skutecznością programu.

− Niektórzy zaczęli krytykować 500+, ale chciałbym zauważyć, że nie wiemy jakby wyglądałaby ta liczba urodzeń, gdyby programu nie było – mówi Szołucha.

REKLAMA

Daniel Rząsa odniósł się do krytyki głównego ekonomisty Platformy Obywatelskiej prof. Andrzej Rzońcy, który postuluje aby 500 Plus nie było wypłacane z automatu w tych rodzinach, w których porzuca się pracę.

− Wiele osób mówi, że przy 500+ powinno być kryterium dochodowe, ale wszystko zależy od tego, czy te świadczenie ma być zasiłkiem, czy programem pronatalnym, albo jako formą dochodu podstawowego, o czym dyskutuje się szeroko na świecie – mówi Rząsa.

Dr. Szołucha podkreślał, że najważniejszym skutkiem działania programu 500+ jest wzrost poczucia bezpieczeństwa finansowego Polaków.

− To najważniejsza zaleta tego programu – mówi ekonomista.

REKLAMA

Anna Grabowska, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej