more_horiz
Gospodarka

Dlaczego kurs złotego zależy od stóp procentowych w USA?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 09:21
O rynku walutowym – kursach złotego, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego oraz o cenach złota – mówiła Urszula Kryńska, ekonomistka w banku PKO BP, mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki.
Audio
  • O rynku walutowym – kursach złotego, franka szwajcarskiego, funta brytyjskiego oraz o cenach złota – mówiła Urszula Kryńska, ekonomistka w banku PKO BP, mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki./Arkadiusz Ekiert/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Na rynku obserwuje się osłabienie złotego wobec euro a także osłabienie funta brytyjskiego, za to wyższy kurs franka szwajcarskiego.

Za euro trzeba było dzisiaj zapłacić 4,29 zł, za franka szwajcarskiego 3,88 zł, za dolara 3, 84 a za funta brytyjskiego 4, 68 zł.

Kurs złotego zależy od polityki pieniężnej USA

Jak wyjaśnia gość Trójki, wahania cen złotego do euro wynikają z tego, na co polska waluta jest przede wszystkim wrażliwa, czyli od perspektyw polityki pieniężnej w USA.

Gdy Fed obniża stopy – kapitał ucieka z USA i trafia do Polski. I kurs złotego rośnie

Przypomina, że kilka miesięcy temu szef Rezerwy Federalnej zasygnalizował możliwość obniżenia stóp procentowych w USA.

− A jeśli stopy procentowe w USA są niskie, to kapitał ze Stanów szuka miejsca gdzie można więcej zarobić. A Polska ze stałymi stopami procentowymi, stabilna sytuacja ekonomiczną i dużym rynkiem jest miejscem, gdzie kapitał lubi napływać – tłumaczy Urszula Kryńska.

− I taka sytuacja powoduje, że waluty Rynków Wschodzących, do których zaliczana jest Polska, umacniają się – mówi Kryńska.

Gdy obniżka stóp w USA się oddala, kapitał wraca do USA i złoty słabnie

Ale to co obserwujemy od kilku dni, czyli lekki spadek kursu złotego, wynika z osłabienia wiary w obniżkę stóp procentowych w USA – dopowiada gość radiowej Trójki.

Arkadiusz Ekiert, jk

REKLAMA