Płace i zatrudnienie rosną. GUS podał dane o rynku pracy

2019-09-18, 10:26

Płace i zatrudnienie rosną. GUS podał dane o rynku pracy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Mongkol_Chuewong

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w tym roku 5125 złotych i 26 groszy brutto. Poznaliśmy też dane o zatrudnieniu w większych firmach.

Posłuchaj

W radiowej Jedynce - eksperci komentowali dzisiejsze dane GUS-u na temat wynagrodzenia i zatrudnienia w polskiej gospodarce. (Aleksandra Tycner)
+
Dodaj do playlisty
  • Pensje i wynagrodzenia nadal rosną - podaje GUS
  • Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej 10 osób

W sierpniu w tym sektorze pracownicy zarabiali średnio 5125 złotych i 26 groszy brutto. To wzrost o 6,8 procent w skali roku.

W górę też zatrudnienie

Jak podał GUS, w sierpniu w górę poszedł też poziom zatrudnienia w większych firmach. W tym sektorze pracowało blisko 6,4 miliona osób. To wzrost o 2,6 procent rok do roku.

Dane GUS dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm, które zatrudniają powyżej 10 osób.

Praca czeka w kilku branżach

- Zaskoczenia nie ma. Dzisiejsze dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia są bardzo zbliżone do oczekiwanych przez rynek - komentował w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak dodał - obecnie w Polsce jest 150 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy, głównie w handlu, budownictwie, logistyce i przemyśle.

- Dynamika zatrudnienia może budzić pewien niepokój - powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Gorsza koniunktura zewnętrzna

Poinformował, że w porównaniu z lipcem tego roku zatrudnienie zmalało o 8 tysięcy osób, co może być, jego zdaniem, przyczyną pierwszych objawów spowolnienia gospodarczego. W jego opinii - możliwości wzrostu zatrudnienia w firmach są coraz mniejsze.

Dodatkowym problemem - ocenił ekspert - jest pogorszenie zewnętrznej koniunktury gospodarczej. - Mimo tego polska gospodarka wciąż wykazuje odporność na negatywne tendencje za granicą - skomentował Kozłowski.

Dla przykładu, pomimo słabej produkcji przemysłowej i niewielkiego tempa gospodarczego w Niemczech polski przemysł nastawiony na eksport radził sobie całkiem dobrze.

PolskieRadio24.pl, GUS, md, akg

Polecane

Wróć do strony głównej