Pakiet dla przedsiębiorców. Zobacz, co proponuje PiS

2019-09-21, 16:56

Pakiet dla przedsiębiorców. Zobacz, co proponuje PiS
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło "Pakiet dla przedsiębiorców". Foto: twitter.com/@pisorgpl

Prawo i Sprawiedliwość wierzy w polskich przedsiębiorców - deklaruje premier Mateusz Morawiecki i zapowiada wprowadzenie kolejnych ulg dla firm. Szef rządu na poświęconej gospodarce konwencji PiS w Katowicach zaprezentował "Pakiet dla przedsiębiorców", na który składa się pięć proponowanych zmian, zmniejszających obciążenia dla biznesu. Co się na niego składa?

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki: ogromny potencjał tkwi "w głowach i sercach" polskich pracowników (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Premier na konwencji w Katowicach zaprezentował i podpisał "Pakiet dla przedsiębiorców"
  • To 5 propozycji, zakładających nowe ulgi i wsparcie dla firm
  • Wyjaśniamy, na czym polegają nowe propozycje

Premier Mateusz Morawiecki powiedział podczas konwencji, że bez polskich przedsiębiorców nie byłoby sukcesów polskiej gospodarki.

Powiązany Artykuł

Premier Mateusz Morawiecki Katowice 1200 PAP.jpg
Premier: państwo musi bronić przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją

- Bez was nie byłoby tych wspaniałych sukcesów tych wspaniałych sukcesów polskich rodzin i całej polskiej gospodarki - mówił szef rządu na konwencji w Katowicach.

I właśnie wsparciu firm, zwłaszcza tych mniejszych, mają służyć proponowane przez PiS zmiany.

Co proponuje PiS?

  • 500 dla firm. W myśl propozycji Prawa i Sprawiedliwości firma, której dochód nie przekracza 6 tysięcy złotych, a przychód 10 tysięcy złotych miesięcznie, mogłaby liczyć na nową ulgę w płatności zryczałtowanych składek ZUS. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, wyniosłaby ona średnio 500 złotych miesięcznie. PiS szacuje, że z ulgi skorzysta ok. 270 tysięcy przedsiębiorstw, które zaoszczędzą ponad 1,2 miliarda złotych.
  • Ryczałtowa składka ZUS bez zmian. Pozostałe firmy - proponuje PiS - będą płacić zryczałtowane składki ZUS tak jak do tej pory. Zmiany nie będą się wiązały z podnoszeniem wysokości składek dla żadnego przedsiębiorcy.
  • Udogodnienia w rozliczeniach podatku dla firm. Prawo i Sprawiedliwość chce czterokrotnie podnieść limit przychodów, poniżej którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać PIT - z 250 tysięcy euro do miliona euro rocznych przychodów. Limit ma być w przyszłości podnoszony dalej, aż do 2 milionów euro.
  • Niższy CIT dla większej liczby firm. Od tego roku obowiązuje niższa, wynosząca 9 procent, stawka CIT - wcześniej było to 15 procent. PiS proponuje, by podnieść z 1,2 mln euro do 2 mln euro limit dla małych podatników, poniżej którego można się rozliczać przy zastosowaniu obniżonej stawki.
  • Wsparcie dla inwestorów. W czasie konwencji minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał, że inwestycje muszą być "motorem" polskiego rozwoju. Dlatego rząd zapowiada przeznaczenie 1,123 mld zł na wsparcie dla małych i średnich firm.

Powiązany Artykuł

Kaczyński1200.jpg
Jarosław Kaczyński: Polska będzie krajem na poziomie zachodu UE już na stałe

Równolegle - wsparcie dla pracowników

W czasie konwencji premier wspomniał także o planie szybszych niż do tej pory podwyżek płacy minimalnej, przedstawionej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Mateusz Morawiecki mówił, że będzie to "fundamentalna zmiana dla dobra całego społeczeństwa, wszystkich pracowników".

- Ona prowadzi do upodmiotowienia tych wszystkich pracowników, którzy ledwo co wiązali koniec z końcem - dodał szef rządu.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 złotych brutto. Rząd ustalił, że w przyszłym roku ma to być już 2600 złotych brutto. W myśl planu, przedstawionego przez prezesa PiS, w następnych latach pensja minimalna ma być sukcesywnie podnoszona, tak by pod koniec 2023 roku wynieść 4000 złotych.

PolskieRadio24.pl, TT, PAP, IAR, md/pb

Polecane

Wróć do strony głównej