X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd chce rozwiązywać problemy mieszkaniowe Polaków. Trzy lata programu Mieszkanie Plus

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:54
Program Mieszkanie Plus to jeden z filarów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego w czasach, gdy był on jeszcze ministrem finansów. Chodzi o budowę dobrych jakościowo, ale zarazem przystępnych cenowo mieszkań dla Polaków. Pierwsze efekty działania programu już widać. Docelowo z Mieszkania+ ma powstawać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań rocznie.
W tym tygodniu pierwsze samorządy mają podpisać umowy na dopłaty do czynszów. Zdjęcie ilustracyjne
W tym tygodniu pierwsze samorządy mają podpisać umowy na dopłaty do czynszów. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock
 • Program Mieszkanie Plus działa od blisko trzech lat
 • Do tej pory oddano do użytku 867 mieszkań z programu
 • Docelowo ma ich powstawać kilkadziesiąt tysięcy na rok
 • W tym roku program ma przyspieszyć

W naszym kraju jest około 14-15 milionów mieszkań. Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem dostępności mieszkań - jest ich u nas tylko 366 na 1000 mieszkańców. I właśnie naprzeciw problemom mieszkaniowym Polaków wyszedł rząd, ogłaszając realizację Mieszkania Plus.

Program został zainaugurowany w listopadzie 2016 roku w Katowicach. Program oferuje Polakom możliwość wynajmu mieszkań z opcją dojścia do własności.

- To szansa, aby mieć mieszkanie w krótkim czasie za cenę nieprzekraczającą możliwości finansowych osób ubiegających się o nie - mówiła w czasie inauguracji programu ówczesna premier Beata Szydło.


Beata szydło pap 1200.jpg
Mieszkanie Plus: program oparty na trzech filarach. Rząd przedstawił jego założenia

Równolegle rząd realizuje powiązany z Mieszkaniem Plus program Mieszkanie na start, w ramach którego państwo oferuje dopłaty do czynszów dla osób, których nie stać na wynajem mieszkania. Ten program wystartował w pełni na początku tego roku, gdy pierwsze samorządy podpisały umowy na dopłaty.

Mieszkanie Plus po trzech latach

Początkowe lata działania programu Mieszkanie Plus upłynęły głównie na zbieraniu dokumentacji i przygotowywaniu przyszłych inwestycji. Z tego też powodu pierwsze osiedle, powstałe dzięki programowi, zostało oddane do użytku dopiero w kwietniu 2018 roku w Siedleminie koło Jarocina. Powstał tam kompleks szeregowców, a stawka miesięcznego wynajmu wynosiła 11 złotych za metr kwadratowy.

Wkrótce jednak program zaczął przyspieszać i powstały mieszkania w Białej Podlaskiej, Gdyni czy Kępnie.

W tym roku znowelizowano też ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości (który jest "bankiem" gruntów dla Mieszkania Plus), która ma usprawnić proces przekazywania gruntów do KZN przez takie podmioty jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czy Agencja Mienia Wojskowego. Z kolei spółka BGK Nieruchomości, która realizuje inwestycje w ramach programu, przeszła pod skrzydła Polskiego Funduszu Rozwoju, co ma przyspieszyć przepływ informacji i dokumentów dzięki zgromadzeniu wszystkich spraw związanych z realizowaniem programu w jednej instytucji. 

W ramach nowelizacji podwyższone też zostały limity dochodowe w programie Mieszkanie na start. Dzięki temu z programu dopłat do wynajmu będzie mogła skorzystać większa liczba osób.

I choć przedstawiciele władz przyznawali, że na razie program raczkuje, to ten rok i nadchodzące dwa lata mają być rokiem wyraźnego przyspieszenia Mieszkania Plus.


shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
Mieszkanie Plus nabiera tempa. Prezes PFR: program się rozkręcił

- Po uzyskaniu całej dokumentacji i w momencie, gdy zaczniemy realizować inwestycje, których szczyt przypadnie na lata 2020-2022, będziemy w budowie mieli 30-40 tysięcy mieszkań rocznie - zadeklarował w sierpniu w radiowej Jedynce prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Jak zatem wygląda do tej pory realizacja programu? Spójrzmy na statystyki Mieszkania Plus.

 • Do tej pory wybudowano 867 mieszkań
 • W budowie jest 1100 mieszkań
 • Koszty tegorocznych inwestycji to kilkanaście miliardów złotych
 • 18 tysięcy mieszkań jest w trakcie planowania przez architektów
 • 17,7 mieszkań jest w projektach, ws. których złożone zostały wnioski o inwestycyjne
 • 20,6 mieszkań w projektach analizowanych w ramach tzw. due dilligence
 • Grunty zgromadzone do tej pory w KZN dają szansę na budowę 63,4 tys mieszkań 

To statystyki, podawane na oficjalnej stronie programu. We wrześniu minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział w radiu RMF MF, że zadeklarował się, że pod koniec tego roku w budowie ma być 100 tysięcy mieszkań z programu

PolskieRadio24.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Blisko 500 lokali z Mieszkania Plus oddanych do użytku

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 12:46
Mieszkanie Plus nabiera tempa. W ramach rządowego programu oddano do tej pory do użytku 480 lokali, kolejne 364 mieszkania zostaną oddane w pierwszym kwartale 2019 roku. Do nowych mieszkań wprowadzą się lokatorzy w Gdyni, Wałbrzychu i Kępicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Soboń: w ramach Mieszkania+ realizujemy 28 tys. mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 09:10
Projekt Mieszkanie+ ma być sprawniej realizowany, bo zmienią się zasady działania banku ziemi, jakim jest Krajowy Zasób Nieruchomości. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń przekonuje, że dzięki zmianom będzie możliwa budowa do 100 tys. mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o KZN z podpisem prezydenta. Szansa na nowy impuls dla Mieszkania Plus

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 13:11
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Zakłada ona m.in. zwiększenie podaży gruntów, które mogą potem być wykorzystanie pod budowę mieszkań w programie Mieszkanie Plus.
rozwiń zwiń