Adam Glapiński dla "Rzeczpospolitej": zaproponujemy zmiany w rezerwie

Zarząd NBP przedstawi Radzie Polityki Pieniężnej propozycję zmian zasad tworzenia rezerwy polegającą na częściowym "wyłączeniu" z wyniku finansowego najbardziej zmiennego elementu, jakim są różnice kursowe – napisał prezes NBP Adam Glapiński w artykule dla "Rzeczpospolitej".

2019-10-31, 10:10

Adam Glapiński dla "Rzeczpospolitej": zaproponujemy zmiany w rezerwie
Adam Glapiński: maksymalny poziom inflacji CPI będzie miał miejsce w czerwcu 2022 r.Foto: NBP.pl

- Trzeba to jasno powiedzieć – nie jesteśmy już gospodarką na dorobku, lecz gospodarką po awansie – nie emerging market tylko emerged market - napisał Glapiński w artykule czwartkowej "Rz".

Zdaniem szefa NBP, "wyjątkowo dobra koniunktura makroekonomiczna i stały, stabilny przyrost rezerw dewizowych pozwalają myśleć już nie tylko o dalszym doganianiu naszych zamożniejszych sąsiadów, ale też o strategicznym zabezpieczeniu tego, co udało się do tej pory osiągnąć".

- Mając to na uwadze, NBP podjął ostatnio szczególne działania, których celem jest stworzenie strategicznych buforów, mających wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową polskiego banku centralnego – a przez to całej gospodarki – nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach - czytamy.

Zmiany w rezerwie

W artykule Adam Glapiński przekazał, że wraz z przyjęciem nowych założeń szacowania ekspozycji na ryzyko kursowe, "zarząd NBP przedstawi Radzie Polityki Pieniężnej propozycję zmian zasad tworzenia rezerwy polegającą na częściowym 'wyłączeniu' z wyniku finansowego najbardziej zmiennego elementu, jakim są różnice kursowe".

REKLAMA

- O ile do tej pory rezerwa była tworzona z całej nadwyżki przychodów nad kosztami, o tyle propozycja zarządu NBP zakłada, że do tworzenia rezerwy wykorzystywane byłyby tylko dodatnie różnice kursowe netto ujęte w wyniku finansowym - napisał.

Prezes NBP zaznacza, że "przeznaczenie różnic kursowych na akumulację rezerwy nie będzie wprawdzie eliminować całkowicie zmienności wyniku finansowego ani tym bardziej nie zagwarantuje, że będzie on się kształtował, bez względu na okoliczności, zawsze na dodatnim poziomie".

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej