more_horiz
Gospodarka

Polska eksportem stoi. Poznaliśmy najlepsze firmy wysyłające swoje towary za granicę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 08:19
W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbył się Kongres Eksporterów Polskich, podczas którego wręczono nagrody polskim przedsiębiorcom i firmom, jakie mogą pochwalić się sukcesami w eksporcie swoich towarów do różnych krajów świata.
Audio
  • Poznaliśmy najlepszych polskich eksporterów (Tomasz Matusiak/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Stowarzyszenie Eksporterów Polskich przyznało swoje nagrody już po raz 17. Nagrodzone zostały polskie firmy, które wyróżniają się na rynku eksportowym.

Obecna na gali prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego podkreślała, że eksport jest kwestią fundamentalną dla polskiej gospodarki.

- Polski eksport rozwija się świetnie. Producenci radzą sobie coraz lepiej, decydują się na wkraczanie na te rynki, na których ich dotychczas ich nie było. To bardzo dobrze, bo w eksporcie nie ma nic gorszego niż monokultura, czyli koncentrowanie się na jednym produkcie czy jednym rynku. Tu mamy dywersyfikację, która służy polskiemu eksportowi - mówiła.

Dobrze radzi sobie zwłaszcza polska żywność


- Eksport artykułów rolno-spożywczych wygląda bardzo dobrze -  zauważa Tomasz Zmiejko z departamentu współpracy międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak dodaje, w tym roku polskie firmy z tego sektora zapewne pobiją kolejny rekord wartości eksportu, która ma wynieść ponad 30 miliardów euro. Sama nadwyżka w bilansie ma przekroczyć 11 mld euro.

Jednym z laureatów jest Firma Lubaz, zajmująca się produkcją wyrobów z poliuretanu. Krzysztof Przybyłko z działu prasowego spółki mówi, że to wielkie wyróżnienie dla jego firmy. Jak dodaje, Lubaz eksportuje obecnie swoje towaru do 36 krajów.

W Konkursie Stowarzyszenie Eksporterów Polskich mogą wziąć udział eksporterzy ze wszystkich regionów Polski z następujących branż: chemicznej, elektromaszynowej, metalurgicznej, meblarskiej, motoryzacyjnej, rolno-spożywczej w kategoriach firm: małych, średnich i dużych.

Według danych GUS polski eksport w okresie od stycznia do sierpnia 2019 roku wyniósł 153,3 mld euro. To wzrost o 4,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: eksport handel