BGK pomoże firmom. Wyższe gwarancje, łatwiejszy dostęp do kredytu

Będzie pomoc dla firm, które ponoszą straty z powodu koronawirusa. Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował dla nich specjalne rozwiązania umożliwiające między innymi łatwiejszy dostęp do kredytów w bankach, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych.  

2020-03-18, 09:09

BGK pomoże firmom. Wyższe gwarancje, łatwiejszy dostęp do kredytu
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Proxima Studio

Posłuchaj

BGK pomoże firmom. Wyższe gwarancje, łatwiejszy dostęp do kredytu (Tomasz Matusiak/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

- Propozycje są dwie - pierwsza to podwyższenie kwoty gwarancji de minimis - mówi Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK. Jak dodaje, pomoc ma wzrosnąć z 60 do 80 procent kwoty kredytu, BGK zrezygnuje też z prowizji przy udzielaniu gwarancji. Dodatkowo, okres gwarancji dla kredytu obrotowego zostanie wydłużony z 27 do 39 miesięcy.

Z tych gwarancji będą mogły skorzystać wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa, niezależnie od branży, jeśli spełniają dotychczasowe kryteria programu gwarancji de minimis. Druga propozycja BGK to system dopłat do oprocentowania kredytów.

- Rozważamy różne scenariusze. Najważniejsze jest dla nas to, jak BGK może wesprzeć firmy i sektor bankowy. Rozwiązania są w trakcie przygotowywania - mówi Anna Czyż.

Nadzwyczajna sytuacja, nadzwyczajne kroki

Wstrzymanie produkcji w firmach - to zdaniem Sławomira Dudka, głównego ekonomisty Pracodawców RP - największy problem związany z epidemią koronawirusa. Może powodować zatory płatnicze, a nawet bankructwa przedsiębiorców.

- Należy dostarczyć firmom preferencyjne kredyty i pożyczki. Tu wielka rola BGK i innych agencji, które mogą udzielać takich pożyczek. Bardzo ważne jest, by można było je otrzymać w łatwy sposób, bez nadmiernej biurokracji - wskazuje ekspert.

Istotnej pomocy przedsiębiorcom może udzielić rząd - wskazuje ekonomista. Chodzi głównie o ulgi w należnościach, w tym w płatnościach podatków i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- W sytuacji ostatecznej można nawet rozważyć umorzenie składek, ale to już muszą być indywidualne przypadki - dodaje Sławomir Dudek.

Ministerstwo Finansów szacuje, że BGK wystawi w 2020 r. gwarancje de minimis na kwotę 9,5 mld zł.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej