Ulga dla młodych. Osoby do 26. roku życia nie muszą już płacić podatku dochodowego

2020-04-22, 10:17

Ulga dla młodych. Osoby do 26. roku życia nie muszą już płacić podatku dochodowego
Przy zaciąganiu kredytu liczą się stałe raty, ale też np. możliwość podpisania umowy przez sieć.Foto: shutterstock.com/ WAYHOME studio

- To jest projekt, który ma na celu zwiększyć szanse, poprawić perspektywy, sprawić, żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy były lepsze, coraz lepsze, takie jak ich odpowiedników na Zachodzie - tak o propozycji programowej PiS z zeszłego roku - zerowym PIT dla młodych - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. To, co jeszcze na początku zeszłego było tylko pomysłem, szybko stało się faktem - w rozliczeniu PIT za 2019 rok osoby do 26. roku życia nie zapłacą podatku dochodowego - przynajmniej za część roku.

  • Pomysł wprowadzenia zerowego PIT dla młodych to element tzw. piątki Kaczyńskiego
  • Ustawa w tej sprawie weszła w życie latem zeszłego roku, przez co już przez część 2019 roku młodzi byli zwolnieni z PIT
  • Aby skorzystać z ulgi, trzeba jednak spełnić pewne warunki

Propozycja zniesienia podatku dochodowego dla młodych osób pojawiła się na początku zeszłego roku, jako jeden z punktów tzw. piątki Kaczyńskiego - pięciu propozycji programowych PiS w związku z nadchodzącą serią wyborów. Oprócz tego znalazły się w niej postulaty obniżenia stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. czy przywracania połączeń autobusowych i kolejowych.

Politycy obozu rządzącego uzasadniali wprowadzenie ulgi dla młodych m.in. chęcią wsparcia ich w wejściu na rynek pracy, a także powstrzymania takich osób przed emigracją zarobkową.

Na realizację tych propozycji nie trzeba było długo czekać. Późną wiosną znaliśmy już niemal wszystkie szczegóły projektu, latem trafił on do parlamentu. Ostatecznie prezydent Andrzej Duda, który zresztą od początku popierał ten pomysł, 24 lipca podpisał ustawę w tej sprawie. Dzięki temu ulga będzie mogła zostać zastosowana od sierpnia 2019 roku.


Powiązany Artykuł

shutterstock_pit-1200.jpg
Prezydent podpisał ustawę o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia

Zerowy PIT dla młodych - jak to działa?

Nowe prawo wprowadza zwolnienia od podatku dochodowego od przychodów osób fizycznych pochodzących ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz przychodów z umów-zleceń wykazanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Ulga obejmuje umowy o pracę i umowy-zlecenia.

Prawo do ulgi mają osoby, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, a więc nie zarabiają więcej niż 85 528 złotych brutto. W odniesieniu do 2019 roku ulga obejmie sześć miesięcy - od sierpnia do grudnia, a więc limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł (5/12 rocznego limitu).


Powiązany Artykuł

shutterstock_podatki-1200.jpg
MF: podatnicy mogą bez kar składać deklaracje podatkowe także w maju

Po przekroczeniu tego progu opodatkowana będzie jedynie nadwyżka. Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów czy płatników.

W zależności od dochodów - dzięki nowej uldze młodzi będą mogli zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie.

W zeszłym roku (od sierpnia) pracownicy mogli składać oświadczenia ws. chęci skorzystania z ulgi. Jeśli tego nie zrobili, zwrot nastąpi przy rozliczeniu PIT za 2019 rok (a więc w tym roku).

PolskieRadio24.pl, md

Polecane

Wróć do strony głównej