X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

"Dobry Start" w nowy rok szkolny. Państwo wspiera rodziców przy wyprawce szkolnej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 10:24
Choć nauka, przynajmniej do pewnego poziomu, w Polsce teoretycznie jest bezpłatna, to każdy rodzic wie, że posłanie dziecka do szkoły generuje duże koszty, które z roku na rok zazwyczaj są coraz wyższe. Zjednoczona Prawica, realizując politykę pomocy rodzinom, postanowiła wesprzeć je również w tym aspekcie, wprowadzając dwa lata temu program "Dobry Start", zakładający dofinansowanie przez państwo wyprawek szkolnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/surasaki
  • "Dobry Start" to program wyprawek szkolnych, przewidujący wypłatę 300 złotych na dziecko raz do roku
  • W tym roku środki z programu będą wypłacane po raz trzeci

Podręczniki, przybory szkolne i dodatkowe zajęcia kosztują, i to całkiem sporo. Jak wynika z danych CBOS, średnie wydatki rodziców na wyprawkę szkolną dla dziecka wynoszą 1120 złotych. W przypadku rodzin z większą liczbą dzieci te koszty częściowo się rozkładają i na wielu rzeczach można nieco zaoszczędzić, ale i tak widać, że przygotowanie dziecka do nauki może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu.


szkoła online 1200 shutter.jpg
Setki tysięcy użytkowników i miliony odsłon. Uczniowie korzystają ze strony epodreczniki.pl

"Dobry Start" już od dwóch lat

Pomysł uruchomienia programu wyprawek szkolnych pojawił się na początku 2018 roku, a realne kształty zaczął nabierać wiosną tamtego roku. Ostatecznie propozycja została przedstawiona przez premiera w czasie kwietniowej konwencji wyborczej, jako element tak zwanej "piątki Morawieckiego".

Ostatecznie szef rządu podpisał rozporządzenie w tej sprawie w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2018 roku.

- Program wyprawek to dobry start dla dzieci i młodzieży w nowy rok szkolny - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.

Władze szacowały, że docelowo program może objąć ponad 3 miliony rodzin i blisko 5 milionów dzieci. Ostatecznie, jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2018 roku skorzystało z niego 4,35 miliona dzieci. Program kosztował wówczas budżet około 1,3 miliarda złotych.

"Dobry Start" jest kontynuowany do dziś - w tym roku świadczenie będzie wypłacone po raz trzeci.

Komu przysługuje wsparcie i jak się o nie ubiegać?

Program przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych dla dziecka, które rozpoczyna rok szkolny. Przysługuje ono każdemu uczącemu się dziecku, do czasu skończenia przez nie 20 roku życia. W przypadku niepełnosprawnych świadczenie będzie przekazywane do 24 roku życia.

Co ważne, w tym przypadku nie ma kryterium dochodowego - rodzina otrzyma wsparcie niezależnie od dochodu.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek. Mogą to zrobić rodzice lub opiekuni dziecka można składać online przez stronę Emp@tia (www.empatia.mpips.gov.pl) lub przez bankowość elektroniczną.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć wniosek w formie papierowej, choć w poprzednich latach można to było robić od sierpnia, podczas gdy elektronicznie wnioski przyjmowano od lipca. Tak będzie też w tym roku (ale w 2021 możliwe jest już przesunięcie tych terminów na wcześniejsze miesiące). Dokumenty papierowe można składać w urzędzie miasta lub gminy czy ośrodku pomocy społecznej.

Jeśli chodzi o termin wypłaty środków, to zasada jest prosta - im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

- Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny.

300+ z poparciem prezydenta

Wprowadzanie programów, które mają poprawić kondycję finansową polskich rodzin, przez całą swoją kadencję popierał prezydent Andrzej Duda. Przywiązanie do tych spraw prezydent wielokrotnie podkreślał w kampanii wyborczej przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.


Program-Rodzina-500plus-500+-MRPiPS-1200.jpg
500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"

- Słyszę czasem, że mówią: to jest rozdawnictwo. Proszę państwa, to nie jest żadne rozdawnictwo. Czy jak rolnik rusza maszyną w pole po to, by siać zboże, wrzuca je w ziemię, to jest rozdawnictwo, czy to jest inwestycja? Programy "500+", "300+" to są inwestycje po to, by dzieciom było łatwiej się uczyć. Po to, by rodzinie żyło się lepiej - mówił Andrzej Duda podczas marcowego spotkania w Chęcinach w Świętokrzyskiem.

Co ciekawe, para prezydencka co roku przygotowuje własną wyprawkę w ramach akcji charytatywnej Caritas Polska "Tornister Pełen Uśmiechów". W zeszłym roku plecaki z przyborami szkolnymi od prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy trafiły do siedmiorga dzieci.

Polska Plus zostaje

Prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiedział także, że programy społeczne, wprowadzone w czasie mijającej kadencji, zostaną utrzymane - mimo zamieszania spowodowanego pandemią koronawirusa. Prezydent na wspólnej konferencji z Beatą Szydło podpisał deklarację "Obronimy Polskę Plus", w której najważniejszym zapisem jest właśnie utrzymanie programów i reform, takich jak Rodzina 500+ czy przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego.

PolskieRadio24.pl, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: jeśli chcemy, żeby Polska rosła w siłę, musi być program rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 20:05
- To, co będzie wynikało z nauki naszych dzieci będzie się wiązało z gospodarką i siłą Polski w przyszłości, zatem wyprawka szkolna 300+ i świadczenie 500+ to najlepsza inwestycja w przyszłość Polski - podkreślał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Dobry start" czyli o wyprawce dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:01
W "Czterech porach roku" będziemy mówić o programie "Dobry start", czyli wyprawce dla ucznia. Do kiedy można składać wnioski i w jakiej formie? Ile osób do tej pory je złożyło? Co taki wniosek powinien zawierać? Przy okazji zapytamy też czy planowane są jakieś zmiany w innym rządowym programie, czyli 500 plus. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 06:30
Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Jest to efekt ubiegłorocznej nowelizacji ustawy, która rozszerzyła program "Rodzina 500+". Dzięki tej decyzji rządu, popartej zgodą prezydenta Andrzeja Dudy, grupa dzieci objętych wsparciem zwiększyła się o ponad 3 miliony. ​
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pewne jak 500+. W dobie koronawirusa nie ma obaw o programy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:01
Władze zapewniają, że mimo zamieszania spowodowanego pandemią koronawirusa i spodziewanego wzrostu obciążeń finansowych nie będzie żadnych problemów z wypłatą świadczeń na dzieci. Jak mówi minister rodziny Marlena Maląg, program Rodzina 500+ jest realizowany od czterech lat i będzie funkcjonował dalej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: Andrzej Duda jest gwarantem realizacji naszych programów społecznych

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 07:30
- Rząd od początku zapewniał, że nawet w dobie pandemii obroni 500+, a prezydent to przypieczętował. Andrzej Duda jest gwarantem realizacji naszych programów społecznych - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Elżbieta Rafalska, europoseł PiS i b. minister pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń