X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Pomoc suszowa. Zaległe wypłaty trafiają do rolników

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:23
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaległe wypłaty pomocy suszowej dla rolników. W ciągu ostatnich czterech dni przekazała ponad 93 mln zł - poinformowała Agencja.
Wysychanie gruntów uprawnych i problemy z ich nawodnieniem może znacząco wpłynąć na plony.
Wysychanie gruntów uprawnych i problemy z ich nawodnieniem może znacząco wpłynąć na plony.Foto: Shutterstock.com/ Tanja Esser
  • ARiMR wypłaca zaległą pomoc suszową, przez 4 dni wypłaciła ponad 90 mln zł
  • Część wypłat wcześniej wstrzymano, co było podyktowane koniecznością przeznaczenia środków na walkę z koronawirusem

- W niespełna cztery dni Agencja wypłaciła poszkodowanym rolnikom ponad 93 mln zł. ARiMR realizuje wypłaty pomocy suszowej na bieżąco w miarę otrzymywanych na ten cel środków - zaznaczył rzecznik ARiMR Paweł Mucha. Poinformował, że ostatnia pula środków na realizację wypłat z tytułu tzw. pomocy suszowej wynosi 280 mln zł.

Pieniądze te pochodzą z zaplanowanej rezerwy budżetowej i mają trafić do 91 tys. rolników.

Środki te nie są jednak wystarczające na wypłatę pomocy wszystkim producentom rolnym, którzy złożyli wnioski, dlatego wydane przez ministra rolnictwa rozporządzenie upoważnia ARiMR do wypłacenia zaliczek najbardziej poszkodowanym producentom rolnym, tj. tym, których straty były powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej - w wysokości 2,5 tys. zł. Chodzi o tych rolników, których oszacowane szkody wynoszą powyżej 5 tys. zł.

W danych resortu rolnictwa wynika, że takich producentów rolnych jest powyżej 36 tys.

Jak tłumaczył minister, wstrzymanie części wypłat dla poszkodowanych rolników jest spowodowane koniecznością przeznaczenia pieniędzy na walkę z koronawirusem.

1200_susza_EN.jpg
"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Kto ma prawo do pomocy suszowej?

Pomoc suszowa przysługuje rolnikom, którzy w 2019 r. ponieśli straty w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Wnioski o takie wsparcie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała do 29 listopada zeszłego roku.

Stawka rekompensaty jest zróżnicowana w zależności od wielkości strat. Najwięcej - 1000 zł na hektar może otrzymać rolnik, którego straty przekraczają 70 proc. danej uprawy i który posiadał polisę ubezpieczeniową na co najmniej połowę upraw.

Według ARiMR, po ubiegłorocznej suszy rolnicy złożyli prawie 355 tys. wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych strat na kwotę ponad 2,3 mld zł.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: susza rolnictwo ARiMR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:30
Nabór wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych przedłużony został do 20 lipca br. Z powodu utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, ARiMR wydłużyła także terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią. Agencja przypomina, że wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw można składać do 29 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:00
- Prowadzimy szereg działań, które składają się na wielki program nawadniania Polski. Zostały uruchomione środki na retencję - rzędu 10 mld zł na lata 2020-27 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności, ale sytuacja jest poważna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:34
- Mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy - mniej więcej połowa polskiej żywności jest eksportowana [...]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej z powodu suszy, to będzie zmniejszany eksport. Żywności na pewno nie zabraknie, ale sytuacja jest rzeczywiście poważna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń