Ministerstwo Rozwoju: Polska w czołówce pod względem dynamiki PKB w UE
Według szybkiego szacunku GUS w I kwartale tego roku PKB Polski wzrósł realnie o 1,9 proc. Dane, które uwzględniają pierwsze skutki pandemii i wprowadzenie rządowych instrumentów wsparcia, są lepsze od szacunków ekonomistów - komentuje informacje Głównego Urzędu Statystycznego Ministerstwo Rozwoju.
2020-05-15, 16:14
Optymizm podtrzymuje fakt, że w porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB, a zgodnie z najnowszą, wiosenną prognozą Komisji Europejskiej nasza gospodarka ma odnotować najniższy w UE spadek w 2020 r.
Najniższy spadek PKB prognozowany jest dla Polski
W porównaniu do pozostałych gospodarek UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB. W I kwartale 2020 r. – według danych Eurostat – wzrost polskiego PKB w ujęciu rocznym wyniósł 1,6 proc. Był to 5. najlepszy wynik wśród państw UE, dla których dostępne są dane, po Rumunii (2,7 proc.), Litwie (2,5 proc.) oraz Węgrzech (2 proc.). W strefie euro PKB spadł o 3,2 proc., a w całej UE o 2,6 proc.
Powiązany Artykuł
KE: strefa euro w recesji. Zobacz, w których państwach PKB spadnie najbardziej
W głównych gospodarkach unijnych zanotowano spadki PKB - w Niemczech o 2,3 proc., we Francji o 5,4 proc., we Włoszech o 4,8 proc., w Hiszpanii o 4,2 proc. Wyraźnie słabsze wyniki zaprezentowały także pozostałe państwa grupy V4 - na Słowacji PKB zmniejszył się o 4,1 proc., a w Czechach o 2,2 proc.
Z kolei w porównaniu do IV kwartału 2019 r. PKB w strefie euro obniżył się o 3,8 proc., a w całej UE o 3,3 proc. W Polsce spadek ten wyniósł 0,5 proc. Eurostat podał również dane o zatrudnieniu – w strefie euro, jak i w UE, liczba zatrudnionych w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku zmniejszyła się o 0,3 proc.
REKLAMA
Zgodnie z najnowszą, wiosenną prognozą Komisji Europejskiej w całym 2020 r. PKB w UE zmniejszy się o 7,4 proc., a w strefie euro o 7,7 proc. Na uwagę zasługuje fakt, że najniższy spadek PKB prognozowany jest dla Polski – o 4,3 proc.
Powiązany Artykuł
Spadek PKB w strefie euro może osiągnąć w tym roku 9 procent. Najnowsza prognoza banku Goldman Sachs
W maju inflacja wyniesie ok. 3 proc.
Ministerstwo Rozwoju przypomina także, iż według danych GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. wzrosły o 3,4 proc. wobec poziomu z analogicznego miesiąca 2019 r., wracając w pasmo dopuszczalnych wahań celu inflacyjnego NBP. Wzrost cen usług wyniósł 6,5 proc., a towarów 2,3 proc. Z kolei w porównaniu z marcem tego roku kwietniowy poziom cen był o 0,1 proc. niższy. Zaważył na tym spadek cen towarów o 0,6 proc. mimo wzrostu cen usług o 1,4 proc.
W kwietniu, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, największy wpływ na obniżenie dynamiki cen miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (spadek o 18,8 proc.), co przełożyło się na obniżenie cen transportu (o 9,9 proc.). W kwietniu odnotowano także spadek cen odzieży i obuwia – o 3,4 proc. Niższa była także dynamika cen żywności – kwietniowy wzrost na poziomie 7,8 proc. był najwolniejszym w tym roku.
W ocenie resortu rozwoju w maju inflacja wyniesie ok. 3 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w ujęciu miesięcznym ceny mogą obniżyć się o ok. 0,1 proc. głównie ze względu na dalszy spadek cen transportu.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA