X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Prezes ZUS: składek wpływa mniej, ale świadczenia są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 14:07
Od początku roku ZUS pobrał ponad 3 mld zł mniej składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i ponad 1 mld zł mniej na fundusz chorobowy. Koszt miesięcznego zwolnienia ze składek przekracza 8 mld zł. Będziemy się zatem musieli wspierać środkami z funduszu na zwalczanie skutków COVID-19 i większą dotacją z budżetu państwa – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zapewniła przy tym, że wszystkie świadczenia są bezpieczne.
Audio
  • Prezes ZUS: składek wpływa mniej, ale świadczenia są bezpieczne (Polskie Radio 24)
Prof. Gertruda Uścińska
Prof. Gertruda UścińskaFoto: Polskie Radio 24

- Wchodzą właśnie w życie przepisy tarczy antykryzysowej 3.0. Mamy więc już 3 grupy zwolnionych z obowiązku opłacania składek: do 9 ubezpieczonych, do 49 ubezpieczonych, a w tej chwili objęci zwolnieniem są też ci, którzy przekroczą próg przychodu 15 tys. 681 zł, a nie przekroczą dochodu 7 tys. zł miesięcznie. To są osoby, które najczęściej mają zdecydowanie wyższy przychód, ale wysokie koszty jego uzyskania – wyjaśniała prof. Gertruda Uścińska.

Podkreśliła, że to kolejne nowatorskie podejście ZUS do składek, po tzw. Małym ZUS+, gdy do wyliczenia wysokości zobowiązania bierze się pod uwagę dochód, a nie przychód. - Zwolnienie obowiązuje za kwiecień i maj i wiąże się z górną granicą pierwszego progu podatkowego w PIT podzielonego na 12 miesięcy. 

shutterstock_praca1200.jpg
"Cyfryzacja przyspieszy, zmieni się rynek pracy". Jadwiga Emilewicz o skutkach epidemii

Prezes ZUS zaznaczyła, że wszyscy zwolnieni ze składek mają okres zwolnienia zaliczony na poczet tzw. stażu emerytalnego wymaganego, a okres zwolnienia traktowany jest tak, jakby dana osoba normalnie opłacała składki.

- Według naszych szacunków ok. 100 tys. albo więcej firm skorzysta z nowego zwolnienia – podała prof. Gertruda Uścińska.

Zwolnienia i wypłaty, jakie w związku z pandemią koronawirusa oferuje ZUS, powodują uszczerbek w jego finansach.

- Do dziś od początku roku pobraliśmy z tytułu składek ponad 100 mld zł (…). Dynamika zdecydowanie jest mniejsza niż w ubiegłym roku. Do FUS pobraliśmy do dziś ok. 15 mld zł i jest to ponad 3 mld zł mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Podobnie pobraliśmy mniej składki zdrowotnej – ok. 6 mld zł, a to jest ok. 1 mld  zł mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. – informowała na antenie PR24 prezes ZUS.

Świadczenia są bezpieczne

Zapewniła jednak, że wpłata świadczeń nie jest zagrożona, tak jeśli chodzi o emerytury i renty, jak i o rosnącą liczbę zasiłków chorobowych i opiekuńczych, których wypłatę wydłużono do 24 czerwca dla rodziców, którzy zdecydują się opiekować dziećmi w domu.

- Obok składek (…) korzystamy z dotacji do FUS. Na ten rok była przewidziana na 34 mld zł. Na połowę maja wykorzystaliśmy już 55 proc. planu, co oznacza, że będziemy występować o dodatkowe środki, które by zrekompensowały pomniejszoną podstawę wymiaru w ogóle i ubytki wynikające ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek – mówiła prof. Gertruda Uścińska.
Poinformowała też, że 6 maja ZUS podpisał umowę w ramach specjalnego funduszu przeciwdziałania COVID-19 obsługiwanego przez BGK. Może z niego trafić do ZUS ok. 40 mld zł.

- Na konta otrzymaliśmy już kilka miliardów z tytułu, że dokumentujemy ubytki czy dodatkowe wydatki, które ponosimy, a które nie były przewidziane w planie finansowym na ten rok  - mówiła prof. Gertruda Uścińska.

Podała, że miesięczne koszty zwolnienia ze składek wynoszą 8,2 mld zł.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świadczenie postojowe. Prezes ZUS zapewnia: wypłaty realizowane są na bieżąco

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 06:39
- Około 1,2 mld zł trafiło już na konta ponad 600 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego - poinformowała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa. W ramach postojowego wypłacono już ponad miliard złotych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:31
Około 1,2 mld zł trafiło już na konta ponad 600 tys. samozatrudnionych i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń