X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ekspert PKO BP: fundusz dla ratowania krajów zagrożonych pandemią nie powstanie kosztem wieloletniego budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 21:30
Fundusz na rzecz odbudowy gospodarczej Europy to byłby duży zastrzyk pieniędzy dla unijnej gospodarki, bo jego wysokość odpowiada 4 proc. PKB całej Wspólnoty - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Express gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Piotr Bujak z PKO BP o unijnym planie ratowania gospodarki (Express Gospodarczy) PR1
Flagi państw członkowskich Unii Europejskiej na tle budynku Parlamentu Europejskiego
Flagi państw członkowskich Unii Europejskiej na tle budynku Parlamentu EuropejskiegoFoto: shutterstock.com

Francja i Niemcy proponują powstanie wieloletniego funduszu do rekonstrukcji gospodarek UE, po wygaśnięciu pandemii koronawirusa. O powstanie takiego funduszu wielokrotnie apelował polski rząd. Suma kapitałów funduszu to aż 500 mld euro, które mogą zostać pozyskane przez sprzedaż obligacji wyemitowanych przez Komisję Europejską.

- Taki fundusz odniesie swój cel, jeśli będzie wydany w ciągu kilku najbliższych kwartałów. To byłaby pomoc szczególnie ważna dla inwestycji, które ucierpiały najbardziej - przypomniał Piotr Bujak. Ekspert z banku PKO BP podkreślił, że wiele firm planuje drastyczne obcięcie wydatków na inwestycje, nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego taki fundusz odbudowy mógłby powstrzymać tę negatywną tendencję.

- Nie znamy wielu szczegółów tego planu ratunkowego, ale już zapowiedziano, że będzie przeznaczony na pomoc dla krajów, które były najbardziej dotknięte pandemią, czyli de facto dla Hiszpanii, Włoch lub Francji. Ale to też mogło być korzystne dla Polski, bo jakaś jego część, nawet w takich warunkach, zasiliłaby naszą gospodarkę - twierdzi główny ekonomista banku PKO BP. 

- Co jeszcze ważniejsze, pieniądze funduszu, nie pochodziłyby ze standardowego wieloletniego budżetu UE. Bo wtedy ratowanie krajów południa Europy odbyłoby się naszym kosztem. A tak już wiemy, że ten dodatkowy fundusz nie powstanie kosztem naszej części Europy - podkreślił Piotr Bujak z banku PKO BP.

Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej  wysłuchania.

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw 


  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włochy walczą z koronawirusem. Komisja Europejska zapowiada ulgi dla kraju

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 15:43
Jak zasugerował komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni, walczące z koronawirusem Włochy będą mogły skorzystać z elastyczności unijnych reguł budżetowych w związku z negatywnym wpływem epidemii na ten kraj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa w dobie pandemii. Odbudowa gospodarki głównym tematem szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 16:04
Europejscy przywódcy rozpoczęli rozmowy na temat odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Szczyt odbywa się w formie wideokonferencji. Oczekuje się, że liderzy dadzą dziś zielone światło dla utworzenia Funduszu Odbudowy, ale jego kształt i sposób finansowania zostanie uzgodniony później.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloomberg: gospodarka Polski najbardziej odporna w UE na kryzys

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 14:33
Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej, dzięki czemu skurczy się najmniej w UE - pisze portal Bloomberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: dziś polska gospodarka przechodzi przez kryzys suchą nogą, pokazuje swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 20:20
- Polska pokazuje swoją siłę m.in. dlatego, że przed kryzysem radziliśmy sobie lepiej niż większość Unii, mieliśmy dynamiczny wzrost gospodarczy i resztę wskaźników makroekonomicznych także bardzo przyzwoitą, niskie bezrobocie, niską inflację, szybki wzrost wynagrodzeń - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: UE powinna znaleźć dodatkowe pieniądze, skala kryzysu wymaga nadzwyczajnej reakcji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:24
- W unijnym budżecie powinny znaleźć się dodatkowe środki służące ożywieniu gospodarczemu - uważa minister finansów Tadeusz Kościński. Fundusze na ten cel mogłyby pochodzić m.in. z opłat od usług finansowych, podatku cyfrowego czy zebranych w ramach walki z unikaniem opodatkowania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koszty będą rozłożone na wszystkich". Targalski o funduszu odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 09:05
- Komisja Europejska ma pożyczyć 500 mld euro. Te pieniądze zostaną zwrócone po 2027 r. Nie wiadomo skąd - najprawdopodobniej z budżetu unijnego, czyli pieniądze będziemy zwracali wszyscy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog.
rozwiń zwiń