Innowacyjność doceniona preferencyjnymi stawkami podatkowymi. IP box to rekordowo niski CIT i PIT
Komercjalizując własność intelektualną, można znacząco zaoszczędzić na podatkach PIT i CIT. W prostszych słowach oznacza to, że osoby prowadzące działalność innowacyjną i badawczo-rozwojową mają szansę zapłacić tylko 5-proc. daniny na rzecz państwa. Ulga IP box cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
2020-07-03, 10:01
– Nowelizacja ustaw podatkowych zawierająca ulgę w podatku CIT i PIT na innowacje, czyli IP box weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Obniżony został do 5 proc. CIT i PIT dla tych podmiotów, które uzyskują przychody z komercjalizacji własności intelektualnej – poinformowała o propozycji rządu szefowa ówczesnego resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Powiązany Artykuł
Ponad 50 tys. zł na poprawę ogrzewania domu. Sprawdź, jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej
Niższe podatki mogą płacić przedsiębiorstwa, które – inwestując w badania i rozwój – opracują nową technologię, zastrzegą ją, czyli zdobędą tzw. kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a następnie uzyskają przychód z jego komercjalizacji. Może to być sprzedaż produktu lub udzielenie licencji.
Wystarczy wniosek o uzyskanie prawa ochronnego
Nowa regulacja dała możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej już w rozliczanych w trakcie roku podatkowego w zaliczkach na podatek, a nie dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Dla podatników CIT osiągających kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej propozycja obejmuje rok podatkowy, który rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2020 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2019 r. lub rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2019 r., a przed dniem 1 stycznia 2021 r. Z kolei w przypadku podatników PIT rozwiązanie to skierowane jest do podatników osiągających kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w 2020 r.
Czytaj więcej
REKLAMA
- Obniżony VAT na przydomowe mikroinstalacje OZE to zysk dla prosumentów i środowiska
- Niższy CIT dla małych firm. Ponad 150 tysięcy z nich skorzystało z ulgi
- Pierwsze rozliczenia PIT według niższej stawki. Spore oszczędności dla podatników
Skorzystanie z tego rozwiązania jest możliwe również w sytuacji, gdy podatnik nie posiada jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ani ekspektatywy jego uzyskania, pod warunkiem zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego, w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który przy obliczaniu zaliczki na podatek podatnik zastosował 5 proc. stawkę podatku.
Z ulgi mogą skorzystać:
• jednoosobowe działalności gospodarcze,
• mikroprzedsiębiorstwa,
• małe przedsiębiorstwa,
• średnie przedsiębiorstwa,
• duże przedsiębiorstwa.
Zasady działania IP box
Według serwisu pit.pl preferencyjna stawka podatku dochodowego dla twórców cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niestety, w wielu przypadkach interpretacja prawna jest dość trudna, co powoduje, że podatnicy nie są pewni czy mogą skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej, ponieważ pojawiło się wiele jednostkowych przypadków, gdzie mimo rozporządzania takimi prawami lub korzystania z nich, IP box nie przysługuje. Z tego względu bardzo często organy podatkowe wypowiadały się w kwestii wytworzonych czy nabytych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w kontekście stosowania preferencji podatkowej.
REKLAMA
Aby ujednolicić interpretację oraz ułatwić życie podatnikom Ministerstwo Finansów wydało broszurę informacyjną, wyjaśniającą zasady działania IP box, w której zaleca, aby każdorazowo przed zastosowaniem przepisów, rozważyć uzyskanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.
PolskieRadio24.pl/gov.pl/pit.pl/DoS, md
REKLAMA