Wsparcie dla rynku ubezpieczeń. Skarb Państwa przejmie część ryzyka

Firmy ubezpieczeniowe mogą liczyć na wsparcie w zakresie należności handlowych. Ustawa – uchwalona właśnie przez Sejm – zakłada, że w związku sytuacją gospodarczą Skarb Państwa przejmie na siebie części ryzyka ubezpieczycieli w zamian za przekazanie przez nie części składek do budżetu państwa.

2020-07-16, 14:28

Wsparcie dla rynku ubezpieczeń. Skarb Państwa przejmie część ryzyka
Na mocy zakwestionowanych klauzul spółka w pierwszych dwóch latach obowiązywania umowy pobierała - w zależności od wieku ubezpieczonego - od 50 do 80 proc. składki.Foto: PhuShutter/shutterstock.com

Celem tego rozwiązania jest uniknięcie sytuacji, w której ubezpieczyciele znacząco obniżą lub zlikwidują limity odszkodowań w kredycie kupieckim dla przedsiębiorców, którzy nie dostaną należności za dostarczone towary lub usługi. To – jak napisano w uzasadnieniu – oznaczać będzie podniesienie ryzyka transakcji, a tym samym doprowadzi do spowolnienia wymiany handlowej i całej gospodarki.

Efektem takiej sytuacji będzie natychmiastowe pogorszenie płynności finansowej i znaczny wzrost ryzyka niewypłacalności. Dla Skarbu Państwa spadek transakcji handlowych będzie oznaczał pogorszenie sytuacji makroekonomicznej oraz zmniejszenie wpływów podatkowych z tytułu CIT i VAT.

Powiązany Artykuł

firma1200.jpg
Dobra wiadomość dla firm. Rząd pomoże przy ubezpieczeniu kredytów kupieckich

Umowa pomiędzy Ministrem Rozwoju a ubezpieczycielem

Proponowany w projekcie mechanizm umożliwia cesję ryzyka wynikającego z portfela limitów ubezpieczeniowych zakładu ubezpieczeń na rzecz Skarbu Państwa, w drodze umowy podpisanej pomiędzy Ministrem Rozwoju a konkretnym ubezpieczycielem.
– Proponuje się, aby udział Skarbu Państwa w ryzyku wynosił 80 proc. do momentu, gdy kwota wypłaconych przez zakład ubezpieczeń odszkodowań objętych ww. umową, pomniejszona o kwoty uzyskane z regresów, osiągnie równowartość 243,75 proc. składki przypisanej brutto, należnej danemu zakładowi z tytułu ubezpieczeń należności handlowych w 2019 roku – czytamy w uzasadnieniu projektu.


W przypadku wypłaty odszkodowań na kwotę powyżej 243,75 proc. składki przypisanej brutto należnej zakładowi ubezpieczeń w 2019 r. udział Skarbu Państwa w ryzyku wynosiłby 100 proc. Jednak zobowiązanie Skarbu Państwa wobec zakładu ubezpieczeń nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 375 proc. wspomnianej składki.

REKLAMA

Przenoszenie ryzyka na rzecz Skarbu Państwa dotyczy całych portfeli ubezpieczeniowych, a nie tylko umów obarczonych największych ryzykiem. Rozwiązanie wzorowane jest na mechanizmie, które wprowadziły już Niemcy.

Ochrona obejmie umowy podpisane do końca tego roku

Przewidziana na reasekurację kwota to 2,7 mld zł, a wypłaty kwot wynikających ze zobowiązań Skarbu Państwa pokrywane będą ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Założono przy tym, że w przypadku likwidacji Funduszu ciężar wypłat kwot zobowiązań Skarbu Państwa przejmie budżet państwa, a od 2022 r. kwoty tych zobowiązań będą pokrywane z części budżetowej ministra właściwego do spraw gospodarki.

Założono, że reasekuracją mogą być objęte umowy ubezpieczenia należności handlowych podpisane pomiędzy 1 kwietnia 2020 r. a 31 grudnia 2020 r.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej