Rozliczenia po wcześniejszej spłacie kredytu pod lupą UOKiK. Ma być przejrzyście i sprawiedliwie

Dzięki tym działaniom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów klienci instytucji finansowych mogą odzyskać dużo pieniędzy. Już w 2016 r. UOKiK wydał stanowisko, zgodnie z którym instytucja finansowa powinna rozliczyć się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Rok temu interpretację tę potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i tym samym dostarczył jasną wykładnię, jak należy interpretować przepisy krajowe w tym zakresie.

2020-07-22, 11:57

Rozliczenia po wcześniejszej spłacie kredytu pod lupą UOKiK. Ma być przejrzyście i sprawiedliwie
Prezes UOKiK postawił też zarzuty spółce KFG SA z Rzeszowa oraz jej prezesowi. Dotyczą one wprowadzania konsumentów w błąd.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Rozliczenia po wcześniejszej spłacie kredytu pod lupą UOKiK. Ma być przejrzyście i sprawiedliwie (I.Kostyszyn/PR1) 2:39
+
Dodaj do playlisty

Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny mówi, że podjął właśnie decyzje o weryfikacji tego, jak banki rozliczają się z konsumentami. Dodaje, że podczas niedawnych spotkań z przedstawicielami instytucji finansowych wskazywał, że w przypadkach wcześniejszej spłaty kredytów przy rozliczaniu powinno stosować się metodę liniową, która jest "przejrzysta i sprawiedliwa".

Powiązany Artykuł

telefon komórkowy free shutter 1200.jpg
Kampania "Sprawdzaj, czytaj, pytaj!". Prezes UOKiK tłumaczy, jak nie dać się oszustom

Sprawiedliwe rozliczenie z bankiem

Metoda liniowa polega na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi – tłumaczy Jarosław Sadowski z firmy doradczej Expander. Dla przykładu: jeżeli zaciągnęliśmy kredyt na dwa lata, a spłaciliśmy go po roku, to jeżeli prowizja wyniosła 1000 złotych, to powinna ona być obniżona o połowę - bank powinien nam zwrócić 500 złotych, a drugie 500 zatrzymać dla siebie.

Co ważne - zaznacza Jarosław Sadowski - zwrot nie odbywa się automatycznie. Trzeba wystąpić do banku z wnioskiem o zwrot. Formularz można znaleźć na stronie UOKiK-u.

Kilka formalności do załatwienia

 
Według wyliczeń UOKiK-u w sumie kredytobiorcy odzyskają co najmniej 1,5 miliarda złotych. Warto więc jak najszybciej złożyć wniosek o zwrot – zachęca prezes UOKiK-u. Każdy konsument może też wcześniej sprawdzić kwotę, która mu przysługuje.

- Na stronie www.finanse.gov.pl przygotowaliśmy specjalny kalkulator, który szacuje kwotę zwrotu - wskazuje Tomasz Chróstny. Tam też znajdziemy wniosek o zwrot.
 
Do tej pory 14 banków zadeklarowało, że będzie stosować zwrot metodą liniową. O zwrot spłaconego wcześniej kredytu konsumenckiego lub pożyczki, mogą się ubiegać konsumenci, którzy zawarli umowę po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, tj. po 18 grudnia 2011 roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, I.Kostyszyn, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej