Stopy procentowe w USA bez zmian. COVID-19 nadal stanowi zagrożenie dla gospodarki
System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. W ocenie Fed pandemia koronawirusa nadal stanowi znaczne ryzyko dla gospodarki.
2020-07-30, 11:08
W ocenie amerykańskiego banku centralnego ścieżka rozwoju gospodarczego USA będzie w znacznym stopniu zależała od przebiegu pandemii koronawirusa.
"Rezerwa Federalna może wykorzystać pełen zakres narzędzi do wspierania gospodarki USA w tym trudnym czasie, promując w ten sposób maksymalne cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen" - napisano w komunikacie.
Powiązany Artykuł
Walka ze skutkami pandemii w USA. Republikanie proponują kolejny pakiet pomocowy
Poprawiają się warunki finansowe
"W świetle ostatnich wydarzeń Komitet postanowił utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie od 0 proc. do 0,25 proc. Komitet oczekuje utrzymania tego docelowego zakresu, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia celów mandatowych" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.
W komunikacie stwierdzono, że pandemia koronawirusa nadal stanowi znaczne ryzyko dla perspektyw gospodarczych w średnim okresie. Oceniono jednak, że podjęte środki skutecznie wspomogły warunki finansowe.
REKLAMA
"W ostatnich miesiącach poprawiły się warunki finansowe, częściowo odzwierciedlając działanie środków podjętych dla wsparcia gospodarki i przepływ kredytów do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Po gwałtownych spadkach aktywność gospodarcza i zatrudnienie nieznacznie wzrosły w ostatnich miesiącach, ale pozostają znacznie poniżej poziomów z początku roku" - podkreśla Fed, informując jednocześnie o planach skupowania obligacji i innych aktywów "co najmniej w obecnym tempie".
"Aby wesprzeć przepływ kredytów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, w nadchodzącym miesiącu Rezerwa Federalna zwiększy swoje zasoby obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką mieszkaniową i komercyjną co najmniej w obecnym tempie, aby utrzymać płynne funkcjonowanie rynku, wspierając w ten sposób efektywną transmisję środków polityki monetarnej" - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Kurs dolara osłabia się
Po raz ostatni Fed obniżył stopy procentowe na posiedzeniu 15 marca, gdy zdecydowano o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. Wówczas Fed ustanowił również program skupu aktywów o wartości 700 mld dolarów, z czego 500 mld wydane zostanie na obligacje rządowe, a 200 mld na papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi.
Protokół lipcowego spotkania Fed zostanie opublikowany 19 sierpnia. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 15-16 września. Tymczasem po decyzji Fed kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut o 0,4 proc. do 93,33 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries rośnie do 0,58 proc.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md
REKLAMA