X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre wieści ws. polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa zaczyna rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 12:23
Kończy się czas koronawirusowej smuty w polskim przemyśle. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła rok do roku o 1,1 procent, a w stosunku do czerwca wzrost wyniósł 3,4 procent.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, PopTika

- Produkcja przemysłowa to kolejne dane, obok np. wyników rynku pracy, sugerujące dynamiczną odbudowę aktywności w gospodarce po pierwszej fali pandemii – komentuje starszy ekonomista Piotr Popławski z ING Banku Śląskiego.

O budzeniu się gospodarki świadczy większa produkcja energii oraz wzrost zapotrzebowania na gaz i wodę. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę jest wyższe niż przed rokiem o 1,8 procent. Rosną również dostawy wody i wielkość ścieków – są większe niż przed rokiem o 1,8 proc., o 2 proc. niż w czerwcu.


pracownicy free1200.jpg
Dobre wieści dla pracowników: w lipcu przełom na rynku pracy - płace w górę, rośnie też zatrudnienie

Koronawirus odbija się jednak wciąż negatywnie na sektorze wydobywczym – górnictwo i wydobycie innych surowców jest mniejsze o 5,7 proc. rok do roku, oraz o 5,9 niż w czerwcu tego roku.

Rośnie też inny ważny wskaźnik – ceny produkcji przemysłowej. Te są mniejsze o 0,6 proc. niż rok temu, ale większe 0 0,3 proc. niż w czerwcu tego roku.

Ekspert: dane o produkcji sugerują dynamiczną odbudowę po I fali pandemii

Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu szybciej niż sugerował konsensus - wskazał starszy ekonomista Piotr Popławski z ING Banku Śląskiego. Obok np. wyników rynku pracy to kolejne dane sugerujące dynamiczną odbudowę aktywności w gospodarce po pierwszej fali pandemii - dodał.

Zdaniem Popławskiego, poprawa to głównie zasługa motoryzacji – dynamika w tej kategorii podniosła się z -15,2 do 0,6 proc. r/r.

"Waga tej kategorii to ponad 10 proc. przetwórstwa przemysłowego ogółem. Słabiej wypadła m.in. produkcja urządzeń elektrycznych – dynamika obniżyła się z 16,9 do 7,1 proc. r/r. Sugeruje to, że poprawa kondycji branż eksportowych nie była tak silna jak sugerowały to m.in. wskazania PMI" - czytamy.

Ważny wzrost zamówień eksportowych

Jego zdaniem, duży skok zamówień eksportowych w badaniu pozwala jednak oczekiwać dalszej poprawy koniunktury w tych branżach. Dynamika produkcji spadła również w produkcji artykułów spożywczych (z 6,3 na 3,3 proc. r/r), co sugeruje, że wyczerpuje się efekt odroczonego popytu z okresu kwarantanny.

PAP, jk

Czytaj także

Produkcja przemysłowa wzrosła o 2,9 proc.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 14:29
Produkcja przemysłowa w kwietniu 2012 r. wzrosła w 22 działach gospodarki, spadła zaś w 12 - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gospodarka rozkręca się". Dane o produkcji przemysłowej to potwierdzą?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 08:12
Dane o produkcji przemysłowej w marcu poda Główny Urząd Statystyczny. Analitycy mówią o przyspieszeniu gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euforia w niemieckiej gospodarce przełoży się na wzrosty w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 19:10
Za naszą zachodnią granicą panują euforyczne wręcz nastroje nie tylko wśród przedsiębiorców, ale i konsumentów. Jak spodziewają się eksperci, ta dobra sytuacja w niemieckiej gospodarce będzie miała przełożenie na wzrosty również w Polsce.
rozwiń zwiń