X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dobre wieści dla pracowników: w lipcu przełom na rynku pracy - płace w górę, rośnie też zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:57
Rynek pracy zaczyna otrząsać się z pandemii koronawirusa – jak wynika z najnowszych badań GUS, w lipcu płace wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, zatrudnienie jest co prawda mniejsze o 2,3 proc. niż przed rokiem, ale wzrosło w stosunku do czerwca o 1,1 proc.
Coraz lepsza sytuacja pracowników na rynku pracy - stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 1991 r.
Coraz lepsza sytuacja pracowników na rynku pracy - stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 1991 r.Foto: pixabay

Jak czytamy w komunikacie GUS, w lipcu 2020 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 2,3% r/r i wyniosło 6252 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 3,8% r/r i wyniosło 5381,65 zł.

Firmy w lipcu znowu zaczęły przyjmować pracowników, ci wracają z zasiłków

GUS informuje, że w lipcu 2020 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, powrót pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych, a także wznawianie przyjęć w jednostkach.

biznes1200.jpg
Tarcze antykryzysowe pomagają. Tylko 4 proc. badanych firm musiało zwolnić pracowników

Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,1% w porównaniu z czerwcem br. (w czerwcu br. w stosunku do maja br. zaobserwowano wzrost o 0,2%).

Co prawda w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, w lipcu br. kontynuowany był spadek przeciętnego zatrudnienia (o 2,3%), lecz w mniejszym stopniu niż w poprzednim miesiącu, kiedy wynosił 3,3%.

Rośnie przeciętne wynagrodzenie

W lipcu br., w porównaniu z czerwcem br., odnotowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Spowodowane było to m.in. kontynuacją wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych.

Marlena Maląg 1200.jpg
Marlena Maląg: tarcze antykryzysowe przyczyniły się do tego, że ludzie nie tracili pracy

Jak czytamy w komunikacie, w skali roku (lipiec 2020 r. do lipca 2019 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 3,8%, a tempo wzrostu było szybsze niż obserwowane w poprzednich miesiącach r/r.

Narastająco w okresie siedmiu miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie  w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich sektorach gospodarki -  od 0,3% w usługach do 9,0% w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”.

Rośnie dynamika zatrudnienia; za część tego wzrostu odpowiadają powroty pracowników m.in. z zasiłków opiekuńczych, chorobowych oraz zwiększanie wymiaru etatów - wskazuje Ministerstwo Rozwoju, komentując środowe dane GUS.

Jak zaznaczyli analitycy MR, w lipcu drugi miesiąc z rzędu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło, pozostaje jednak wciąż poniżej poziomu sprzed roku. "W zestawieniu z innymi sygnałami płynącymi z rynku pracy sytuacja w tym obszarze wydaje się stabilizować" - ocenili.


MR zwróciło uwagę, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 6252 tys., co oznacza 1,1-proc. wzrost w stosunku do czerwca. "Rośnie dynamika trendu" - podkreślił resort, który uznaje dane GUS za dobre. MR zwraca uwagę, że za część wzrostu odpowiadają powroty pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych czy też bezpłatnych urlopów oraz zwiększanie wymiaru etatów.Resort rozwoju odniósł się też do środowych danych GUS dot. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które wyniosło 5381,65 zł brutto. "Oznacza to wzrost zarówno w ujęciu miesięcznym (1,8 proc.), jak i rocznym (3,8 proc.). Skalę wzrostu w ujęciu miesięcznym należy ocenić pozytywnie".


PR24/GUS/ PAP/ jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 10:20
Stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,0 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny. Według ekspertów, tak niewielki wzrost, to efekt szybkiego odmrożenia gospodarki.
rozwiń zwiń