Wynagrodzenia będą jawne. Idzie zmiana w przepisach

Pracownicy będą mogli wymieniać się między sobą informacjami o wysokości wynagrodzenia i wykorzystywać to w negocjacjach z pracodawcami - taką zmianę proponują politycy koalicji rządzącej w projekcie poselskim.

2024-12-10, 13:07

Wynagrodzenia będą jawne. Idzie zmiana w przepisach
Pracownicy będą mogli informować się o wysokości wynagrodzenia (zdj. ilustracyjne). Foto: Shutterstock/insta_photos

Obecnie pracodawcy mogą utajniać wysokość zarobków i zabraniać wymieniania się takimi informacjami. Równocześnie jednak wyrok Sądu Najwyższego z 2011 roku dopuszcza informowanie się nawzajem o wysokości płac. Proponowana przez posłów nowelizacja prawa pracy da jawności płac podstawę prawną. 

Nadchodzą jawne wynagrodzenia 

Zaproponowana przez posłów koalicji rządowej zmiana w kodeksie pracy ma wprowadzić zasadę, że pracownik może publicznie mówić o swoim wynagrodzeniu. Do tego ma mieć też prawo wykorzystywać pozyskane od kolegów i koleżanek z pracy informacje w negocjacjach z pracodawcą. 

Natomiast pracodawca nie będzie mógł informować pracowników o tym, ile zarabiają konkretni pracownicy. W zamian będzie musiał jednak, na życzenie, podawać informację o średnich wynagrodzeniach na danym stanowisku lub w firmie. 

Po wprowadzeniu tej zmiany w życie (ma wejść z półrocznym vacatio legis) wszelkie zapisy w regulaminach wynagradzania lub umowach o pracę o tym, że wynagrodzenia są tajne stracą ważność. 

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń dzięki Unii Europejskiej

Projekt poselski de facto ma wdrożyć unijną dyrektywę UE 2023/970 dotyczącą wzmocnienia zasady równości wynagrodzeń. Jednak, jak zauważa serwis Infor.pl, nie wiadomo czy był konsultowany z rządem. Rząd ma czas na wdrożenie dyrektywy do 7 czerwca 2026 roku (a dokładniej a przygotowanie co najmniej projektu ustawy ją wdrażającej). Do tej pory nie powstał rządowy projekt i najwyraźniej posłowie chcą przyspieszyć prace nad jawnością wynagrodzeń. 

Czytaj także: 

Infor/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej