Elektromobilność w Polsce. Sukces rządowego programu "Pilot Maker Electro ScaleUp""
25 firm zrealizowało program pilotażowy dotyczący wdrażania elektromobilności prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W konferencji podsumowującej projekt wzięli udział między innymi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister klimatu Michał Kurtyka.
2020-09-15, 12:20
W sumie zrealizowano 30 programów, a ponad 20 pomysłów wdrożono już do produkcji. Wszystko jednak wskazuje na to, że niedługo na rynku pojawią się kolejne produkty, które będą efektem programu.
Powiązany Artykuł
Program "Mój prąd" będzie rozszerzony. Sfinansuje także ładowarki do aut elektrycznych
Ideą pilotażu było skontaktowanie małych firm, które dysponują pomysłami na innowacyjne produkty z dużymi graczami tynkowymi, które mogą takie pomysły realizować na wielką skalę. Na początku pilotażu zakładano, że przystąpi do niego siedem dużych firm.
Ostatecznie zainteresowanie zgłosiło 17 podmiotów, które wyłożyły około 4 milionów złotych. Są to firmy energetyczne, paliwowe, IT oraz produkcyjne. Partnerami programu były między innymi Orlen i Tauron, a także komercyjna sieć handlowa Carrefour. Wartość całego programu została oszacowana na 14 milionów złotych.
Program cieszył się sporym powodzeniem
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że okazał się on sukcesem.
REKLAMA
Posłuchaj
Przyznała, że najtrudniejszym zadaniem było nakłonienie dużych firm do podjęcia ryzyka inwestycyjnego.
Podkreśliła, że program ma trzy podstawowe zalety. Po pierwsze w polskiej gospodarce mogą się pojawić nowi gracze oraz nowe firmy, które w coraz większym stopniu wchodzą w tematykę elektromobilności. Po drugie zmobilizowano dużą liczbę firm, które mogą wprowadzić na rynek nowe rozwiązania. Po trzecie program spowoduje wdrożenie zupełnie nowych technologii.
Powiązany Artykuł
Nowa taryfa dla aut elektrycznych. Znamy szczegóły tego rozwiązania
"Izera" i nie tylko
Jednym z elementów polskiego programu jest wdrożenie do produkcji samochodu elektrycznego.
Posłuchaj
Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że do 2023 roku samochody z takim napędem staną się bardziej atrakcyjne od tradycyjnych, także cenowo. Przyznał jednocześnie, że samochody elektryczne zmienią krajobraz całego rynku motoryzacyjnego. Zmieni się serwis, rynek części zamiennych i diagnostyki.
REKLAMA
Dodał, że w tej chwili w Polsce rynek elektromobilny rozwija się bardzo szybko. Przykładem może być fakt, że nasz kraj jest największym w Europie producentem i eksporterem autobusów elektrycznych.
Polska firma jest producentem najszybszej ładowarki do takich autobusów. Program "Pilot Maker Electro ScaleUp" trwał przez dwa lata.
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA
REKLAMA