Rząd ma pomysł na uszczelnienie podatków. Chodzi o spółki komandytowe

O kolejnych rządowych pomysłach na uszczelnienie systemu podatkowego oraz walkę z optymalizacją mówił w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki wiceminister finansów Jan Sarnowski.

2020-09-17, 18:52

Rząd ma pomysł na uszczelnienie podatków. Chodzi o spółki komandytowe
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Jak podkreślał gość radiowej Jedynki, z jednej strony proponowane rozwiązania są kolejnym, silnym uderzeniem w proceder unikania opodatkowania, ale z drugiej zmierzają do zmniejszenia obciążeń podatkowych małym i średnim firmom.

Powiązany Artykuł

kosci 120.jpg
Resort finansów pracuje nad dalszym uszczelnieniem podatków. Kościński: nie chodzi o cel fiskalny

Rząd chce zmniejszyć obciążenia małym, rodzinnym firmom

- Pakiet dla przedsiębiorcy zmniejszy obciążenia, ułatwi rozliczenia i wyrówna szanse na rynku - podkreśla wiceminister.

Posłuchaj

O kolejnych rządowych pomysłach na uszczelnienie systemu podatkowego oraz walkę z optymalizacją, mówił w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej jedynki wiceminister finansów Jan Sarnowski./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/. 5:05
+
Dodaj do playlisty

 - Stąd proponujemy sześć silnych uderzeń w raje podatkowe i unikanie płacenia danin, a wśród nich takie rozwiązania jak ograniczenie ulgi abolicyjnej i jawność strategii podatkowych - mówi wiceminister.

REKLAMA

Spółki komandytowe nie będą służyły do wyprowadzania środków do rajów podatkowych

- Przez zmianę chcemy przywrócić spółkom komandytowym ich oryginalne gospodarcze przeznaczenie, jako narzędzia pozwalającego mniejszym firmom rodzinnym na znalezienie kapitału potrzebnego do rozwoju - mówi gość Jedynki.

I dodaje, że w ten sposób spółki komandytowe nie będą już służyły jako narzędzia do wyprowadzania środków do rajów podatkowych.

Minister tłumaczy, że spółka komandytowa będzie podatnikiem PIT-u, ale podatek przez nią zapłacony będzie odliczony od podatku płaconego przez wspólników. Sytuacja komplementariusza nie zmieni się. Odliczy on podatek spółki od swojego.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

rating12.jpg
Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

- Wspólnik pasywny - komandytariusz będzie mógł skorzystać z kwoty wolnej. I podatek wzrośnie u niego dopiero, gdy jego zysk przekroczy 120 tys. zł rocznie - wyjaśnia.

I dodaje, że ten pułap, jak wynika z konsultacji z Rzecznikiem Małych i Średnich Firm, jest odpowiedni dla małych firm.

- Te rozwiązania - dodaje gość radiowej Jedynki - wynikają z ustaleń administracji skarbowej, a wynika z nich, że te spółki są często wykorzystywane do transferu środków do rajów podatkowych i unikania opodatkowania. A świadczy o tym statystyka - liczba spółek komandytowych wzrosła w Polsce od 2010 r. aż siedmiokrotnie - mówi minister.

- To ewenement w skali Unii Europejskiej, a Polska traci na takich działaniach ok. 2 mld zł rocznie - podkreśla gość Jedynki.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, jk

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej