Rozpoczęła się budowa obwodnicy Podłęża

Ruszyła budowa kolejnej obwodnicy. Dziś rozpoczęły się prace przy trasie omijającej miejscowość Podłęż w gminie Niepołomice w Małopolsce. W uroczystości związanej z rozpoczęciem budowy wziął udział między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

2020-09-22, 12:23

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Podłęża
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Szymon Mucha/Shutterstock

Jak informuje ministerstwo infrastruktury, droga, w skład której wchodzi obwodnica, zapewni połączenie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej z siecią dróg międzynarodowych, w tym z autostradą A4. Po ukończeniu budowy ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony poza centrum Podłęża, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa oraz większy spokój mieszkańców tej miejscowości, a także Niepołomic.

Powiązany Artykuł

drog 1200.jpg
Fundusz Dróg Samorządowych w praktyce. Remonty w podkrakowskich miejscowościach

- Kolejne drogi samorządowe są oddawane do użytku w całej Polsce i w całej Polsce rozpoczynają się kolejne inwestycje. Tak jest także tutaj - w gminie Niepołomice, gdzie powstaje obwodnica Podłęża – powiedział podczas uroczystości minister Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że dziś zarówno centrum Podłęża, jak i Niepołomic, to zator drogowy, hałas i brud spowodowany ciężkim ruchem tranzytowym.

Kolejna duża inwestycja drogowa

W ramach inwestycji powstanie droga łącząca autostradę A4 z Niepołomicką Strefą Inwestycyjną. Zostanie także wybudowany wiadukt nad torami kolejowymi w Podłężu, a także przepusty nad rzekami. Koszt, to prawie 60 milionów złotych. 4 miliony złotych wyłożył budżet państwa, prawie 20 milionów złotych pochodzi z budżetu gminy Niepołomice, a reszta, czyli 34 miliony złotych, pochodzi z dotacji z Unii Europejskiej.

REKLAMA

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Eurovia Polska oraz Nowak – Mosty. W tej chwili przez centrum Podłęża przejeżdża około 20 tysięcy samochodów osobowych, dostawczych i ciężkich torów na dobę. Obwodnica ma być gotowa na przełomie 2021 i 2022 roku.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej